مطالب دورژانس

۵ نکته مهم در استفاده از درب اتوماتیک دورژانس برای اتاق های ایزوله

درب اتوماتیک در ایجاد فضای ایزوله برای برخی از صنایع می تواند بسیار کاربرد داشته باشد. به طور مثال در صنایعی مانند داروسازی، مهندسی زیستی، الکترونیک و مکانیک میکرو نیاز به اتاق های تمیز و ایزوله دارند.
در این فضاها قوانین سختگیرانه ای برای کنترل دما، فشار و جدا بودن از محیط دارند. از این رو می توان با نصب درب های اتوماتیک شرایط مورد نیاز در این اتاق های ایزوله را فراهم نمود.
برای ایجاد اتاق تمیز لازم است تمام ورودی های محیط را بررسی نموده و شرایطی ایجاد کرد که امکان ورود ذرات و غبارها به داخل اتاق در حداقل ترین حالت ممکن قرار گیرد. این عمل در بهبود کارایی اتاق ایزوله بسیار موثر است.
در چنین مواقعی باید بهترین سیستم را برای ورودی اتاق در نظر گرفت تا بتوان کنترل دقیقی بر میزان عبور و مرورها و جابجایی هوا داشت. از این رو در این مقاله تصمیم داریم قابلیت های نصب درب اتوماتیک برای اتاق های تمیز را بیان نماییم.
اتاق های ایزوله
اتاق ایزوبه 2
کنترل هوا درون اتاق های تمیز یکی از مسائل مهم و چالشی است که اغلب تولیدکنندگان این فضاها با آن مواجه هستند. در اتاق ایزوله باید سیستم ورودی ها به گونه ای باشد که تنها یک در اتوماتیک به صورت همزمان بتواند باز شود.
به این ترتیب از گردش هوای زیاد جلوگیری شده و اتلاف هوای فیلتر شده درون اتاق به حداقل می رسد. درب اتوماتیک دارای قابلیت برنامه ریزی برای باز و بست شدن است. به همین سبب می توان آن را مطابق با نیاز تنظیم نمود.
در اتاق ایزوله اطراف درهای ورودی از یک سیستم جریان هوای آرام استفاده می کنند که هنگام باز و بست شدن درب اتوماتیک هوای حاوی ذرات معلق به درون نفوذ نکند. درب های نصب شده در این اتاق ها باید دارای نوارهای مهر و موم در اطراف قاب باشند.
البته این نوارها در قسمت جلویی درب در معرض فرسایش بیشتری می باشد. از این رو لازم است به راحتی بتوان آن را تعویض نمود. در نتیجه هزینه های ناشی از فرسایش مهر و موم ها و خروج هوای فیلتر شده از اتاق به کمترین حالت ممکن می رسد.
در اتاق ایزوله کنترل فشار هوا یکی از موارد بسیار مهم است. از این رو باید سرعت باز و بست شدن درب سریع باشد. به این ترتیب هنگام ورود و خروج از اتاق امکان حفظ فشار هوا راحت تر خواهد بود. سرعت حرکت درب برقی را می توان با توجه به نیاز محیط کم یا زیاد نمود.
در نتیجه کنترل بیشتری برای فشار هوای داخل اتاق خواهید داشت. در کنار این موارد سبک حرکت درب کشویی اتوماتیک به گونه ای است که هنگام حرکت لت های درب تلاطمی در طول چرخه باز و بست رخ نمی دهد. به همین روی هوای کمتری از اتاق خارج می شود.
ماهیت درب اتاق تمیز باید طوری باشد که ذرات بر روی سطح آن تجمع پیدا نکنند. شیشه یکی از صاف ترین موادی است که امروزه در بازار در برقی وجود دارد. این انتخاب می تواند به شما اطمینان دهد که ذرات قابلیت تجمع بر روی سطح درب را نداشته باشند.
دیگر مزیتی که استفاده از شیشه در ساخت در اتوماتیک مناسب اتاق های ایزوله دارد، تولید آن به صورت چند لایه می باشد. در واقع شیشه ها به طور عادل دارای یک لایه هستند، در نتیجه با ضربه های ناگهانی دچار شکستگی می شوند.
اما می توان این شیشه ها را به صورت چند لایه سفارش داد. در این مدل اگر یکی از لایه ها بشکنند، دیگر لایه ها مانع از هدر رفت هوای فیلتر شده اتاق تمیز می گردند. در نتیجه هزینه های سربار کاهش خواهد یافت.
بهترین مدل درب اتوماتیک برای اتاق تمیز، درب هایی با پانل های شیشه ای و قاب های فلزی از نوع آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ می باشد. زیرا این درب ها مقاومت بیشتری در مقابل ضربه های ناگهانی خواهند داشت.
در یک اتاق تمیز زمان و علت باز شدن درب بسیار مهم است. بنا بر این باید درب ها طوری تنظیم شوند که تنها با دانستن عملی آگاهانه باز و بست گردند. در واقع استفاده از سنسورهای اتوماتیک در درب های ورودی اتاق ایزوله کار اشتباهی است. درب اتوماتیک این اتاق ها باید تنها توسط فرمان مستقیم انسان باز و بست گردند. زیرا هر بار که درب باز می شود، هزینه های سربار جهت فیلتراسیون مجدد هوا و تنظیم فشار اتاق بر سیستم وارد می شود.
بهترین راه کار این است که تمام درب های اتوماتیک ورودی اتاق تمیز با هم در ارتباط باشند. به این ترتیب درها با یک دیگر شبکه تشکیل داده و در صورت باز بودن یکی از درب ها، دیگر درهای اتاق امکان باز شدن نخواهند داشت.
این عمل به کاهش گردش هوا کمک نموده و از اتلاف هوای فیلتر شده جلوگیری می کند. راه دیگر تنظیم عمل باز و بست درب با اندازه گیری فشار اتاق می باشد. در واقع این درب ها طوری طراحی می گردند که اگر فشار اتاق تغییر یابد، احتمال باز شدن درهای دیگر را در نظر گرفته و دیگر اجازه باز شدن را نخواهند داشت
تمام پرسنل و کارکنان اتاق های ایزوله باید از نحوه عملکرد درب اتوماتیک اتاق اطلاع داشته باشند. تا از باز نمودن بی جهت درب ها و ایستادن موانع در مسیر آن ها جلوگیری نمایند. به این ترتیب می توان نظم لازم را در نحوه ورود و خروج ها از اتاق تمیز برقرار نموده و احتمال هدر رفت انرژی را به حداقل رساند.
نکته دیگری که باید برای کنترل فشار هوا و فیلتراسیون آن در یک اتاق تمیز مورد توجه قرار داد، محل نصب درب های ورودی است. این درب نباید در مکان های عمومی و جایی که افراد عادی در آن تردد دارند، قرار داشته باشد.
بهترین مکان جهت ورودی های اتاق ایزوله، ساختمان هایی با درب های متعدد است که تنها پرسنل اتاق امکان رسیدن به محل درب اتوماتیک ورودی را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *