مطالب دورژانس

نصب و تعمیر سنسور چشمی دورژانس

سنسور چشمی درب دورژانس

نصب سنسور چشمی در جک پارکینگی ،تعمیر سنسور چشمی ، کرکره برقی و کلیه درب های اتوماتیک جهت ایمنی و جلوگیری از آسیب رسانی سیستم به افراد و یا وسایل نقلیه طراحی و گمارده شده است. در حقیقت فتوسل برای تکمیل فرایند هوشمند سازی درب های اتوماتیک ( جک پارکینگی و کرکره برقی و یا اپراتور شیشه ای ) تعبیه شده و این هوش مصنوعی را کامل تر مینماید.

سنسور چشمی

یکی از مشکلاتی که در درب های اتوماتیک بخصوص جک پارکینگی و کرکره برقی و درب پارکینگ وسایل نقلیه را تهدید می کند بسته شدن ناگهانی درب د ر صورت ماندن خودرو و یا انسان بین درب می باشد.

در همین راستا دورژانس خواندن مقاله زیر را پیشنهاد میدهد

سنسور های جک اتوماتیک چگونه کار میکنند

اهمیت وجود سنسور چشمی برای درب پارکینگ

نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی دارای انواع مختلفی می باشند.

در چشمی های درب های پارکینگی بیشتر از چشمی های دوقلوی فرستنده گیرنده استفاده می شود.

بطوری که یک فرستنده در یک طرف و گیرنده را در طرف دیگر درب پارکینگ قرار داده میشود.

هر زمان که ارتباط بین فرستنده و گیرنده توسط هرچیزی که بین آنها قرار بگیرد، قطع شود؛ مدارفرمان؛ در صورتی که درب باز باشد دستور بسته شدن را بهیچ عنوان اجرا نمیکند.

در صورتی که در حال بسته شدن باشد، درب را متوقف نموده و بلافاصله دستور باز شدن را اجرا مینماید.

نصب سنسور چشمی جک پارکینگی و تعمیر سنسور چشمی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همین عمل را اجرا مینماید. مشابه چشمی جک پارکینگی در آسانسورنیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از این نوع تکنولوژی در سیستم هایی همچون دزدگیر اماکن نیز میتوان استفاده نمود.

فتوسل دورژانس

انواع فتوسل

از دیگر مدل های  نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی میتوان به فتوسل رفرکتوری اشاره نمود.

فتوسل رفرکتوری فقط یک بخش الکترونیکی دارد که هم فرستنده و هم گیرنده می باشد.

طریقه کارکرد این نوع بدین شکل است که گیرنده مقابل فتوسل اصلی، یک منشور آینه ای میباشد که اشعه نامرئی مادون قرمز را از چشمی اصلی دریافت نموده و مجداً برای چشمی اصلی ارسال مینماید.

در این مدلی نیز همانند مدل های قبلی در صورتی که ارتباط بین چشمی و منشور قطع شود مدارفرمان تشخیص مانع در بین درب داده و از بسته شدن درب جلوگیری می نماید.

مدل های دیگر میتوان به چشمی دزدگیر اماکن اشاره نمود. دزدگیر اماکن با مدلهای ذکر شده قبلی از نظر نوع کارکرد متفاوت است.

بشکلی که در این نوع چشمی، سنسورها به حرکت اجسام در محدوده دید آنها حساس میباشند و کوچکترین حرکت معنی تحریک رله چشمی میباشد و دزدگیر فعال میشود.

از چشمی دزدگیر برای جک پارکینگی در شرایط خاص نیز میتوان استفاده کرد، ولی استاندارد نیست و مشکل ساز می شود. ولی از نصب سنسور چشمی های جک پارکینگی و کرکره برقی که در بالا توضیح داده شد، میتوان در تمامی سیستم های امنیتی و حفاظتی نظیر دزدگیر اماکن و …استفاده نمود.

از دیگر مدل های نصب سنسور چشمی وتعمیر سنسور چشمی میتوان از چشمی های اپراتور شیشه ای نام برد.

کارکرد این نوع چشمی ها نیز همانند چشمی دزدگیر اماکن میباشدو ولی از نظر ظاهری و کارایی کمی تفاوت دارد.

چشمی اپراتور شیشه ای نیز تنها یک سنسور است که نسبت به حرکت اجسام در محدوده دید خود حساسیت نشان داده و رله آن تحریک میگردد و موجب باز شدن درب می شود.فتوسل 

نصب سنسور چشمی درب های اتوماتیک

نصب سنسور چشمی یا فتوسل و تعمیر سنسور چشمی درب اتوماتیک یکی از اجزاهای اصلی درب اتوماتیک است که در بسته به مدل درب اتواتیک وظایف گوناگون دارند.

در سیستم های جک پارکینگی، وظیفه جلوگیری از  برخورد درب پارکینگ  به خودرو ، انسان و یا هر شیئی که در مسیر بسته شدن درب می باشد را دارد.

چشمی ها به صورت جفتی  وجود دارد و آنها می بایست در ارتقاع 25 تا 60 سانتیمتری از سطح زمین روی دیوارهای جانبی درب پارکینگ نصب گردد.

وقتی نصب سنسور چشمی جک پارکینگی روبروی هم قرار می گیرند یکه خط نامرئی به وجود می آورد تا در هنگام باز بودن درب اگر این خط نامرئی قطع شود اجازه بسته شدن درب را ندهد و با این عمل از آسیب دیدن خودرو و یا نفر جلوگیری نماید.

حال اگر موقع بسته شدن درب هر چیزی باعث شود که این خط قطع شود، عمل بسته شدن درب متوقف می شود و درب شروع به باز شدن مینماید.

علت خرابی و تعمیر چشمی جک درب پارکینگ

خرابی سنسور چشمی نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی میتواند به علل گوناگونی که در پایین به آنها اشاره می کنیم اتفاق بیافتد.

بهترین راه متوجه شدن خرابی چشمی این است که دست خود را از جلو چشمی بالا و پایین کنید تا مسیر دید آن را قطع و وصل نمایید، اگر صدای تیک تیک مربوط به قطع و وصل شدن رله چشمی شنیده نشود مشکل از فتوسل  می باشد.

1- نفوذ آب:

علت اصلی اکثر خرابی ها نفوذ آب درون چشمی می باشد که به علت عدم آب بندی مناسب و یا کیفیت پایین چشمی درب اتوماتیک اتفاق بیفتد.

در این حالت به مدار چشمی ها آسیب جدی رسیده و چشمی قابل نصب سنسور چشمی تعمیر سنسور چشمی نمی باشد و می بایست تعویض گردد.

2- کثیف شدن چشمی:

علت بعدی می تواند به کثیف شدن درب و لنز چشمی مرتبط باشد.

نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی  به این صورت که ممکن است درب باز شود و بسته نشود و یا گاهی درب به خوبی عمل کند و چند لحظه بعد در بسته نشود.

برای رفع این مشکل می توان درب رویی چشمی را جدا کرد و با آب گرم و حتی مواد شوینده آن را کاملا شست و سپس کامل خشک کرد و دوباره سر جای خود نصب نمود.

3- قطع شدن سیم:

گاهی اوقات به علت هرز بودن پیچ سوکت یا شکسته شدن سیم ممکن است چشمی کار نکند.

در این حالت می بایست چشمی باز شود و اگر قطع شدن سیم از داخل چشمی باشد آن را دوباره وصل کرد. نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی

4- شکسته شدن چشمی:

  • در بسیاری از مواقع با شکسته شدن چشمی جک پارکینگی درب از کار می افتد. شکستن در این حالت نیز باید چشمی کاملا عوض شود. البته اگر شکستگی چشمیها فقط قاب رویی چشمی باشد میتوانید با تماس با ما (ایمن برتر ایران) قاب استوک چشمی با هزینه اندک تهیه نمایید.نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی

5- اتمام عمر مفید چشمی:

  • دیگر علت خرابی گاهی هیچکدام از موارد بالا نیست؛ بلکه عمر مفید چشمی ها به پایان رسیده است و باید تعویض شوندتوسط امید ابراهیمی. عمر مفید چشمی بسته به نوع، برند، موقعیت و شرایط آب وهوایی و میزان استفاده متغیر میباشند.نصب سنسور چشمی و تعمیر سنسور چشمی
شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع فتوسل های ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.
شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس یبیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید

69 33 00 91 

درب اتوماتیک دورژانس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *