مطالب دورژانس

معرفی اجزای مختلف موتور کرکره ساید دورژانس

موتور کرکره ساید
موتور کرکره یکی از اجزای مهم انواع درب اتوماتیک پارکینگ دورژانس به شمار می رود. موتور کرکره ها در انواع مختلفی همچون موتور کرکره سانترال، موتور کرکره ساید و موتور کرکره توبلار تولید می شوند.

موتور کرکره ساید یا موتور کناری

موتور کرکره ساید در بازار به موتورهای کناری و راست هم معروف می باشند چرا که در زمان نصب در سمت راست و کنار درب نصب می شوند. از این نوع موتور کرکره در مکان های پرتردد استفاده می شود. به همین دلیل انتخاب این نوع موتور برای پاساژ ها و درب پارکینگ های عمومی بهترین گزینه است.  

این موتور در انواع مختلفی مانند موتور اس دی سی، موتور بارزانته، موتور اتومات، موتور لیفت توربو تولید می شود. از مزایای موتور ساید کرکره می توان به قابلیت نصب آسان، عدم سقوط در زمان وجود نقص فنی، کار کردن بدون ایجاد هر گونه سر و صدایی، باز و بسته کردن راحت در زمان قطعی برق و … اشاره کرد.

اجزای مختلف موتور کرکره ساید

1.درپوش و سر موتور

در موتور کرکره ساید، مدار الکتریکی وجود دارد که ممکن است با وجود رطوبت موتور به مشکل بخورد. درپوش موتور علاوه بر افزایش زیبایی، این مشکل را برطرف کرده است. درپوش، قطعات موتور را مرتب نگه داشته و از هر گونه اجزای داغ موتور که می تواند قطعات را ذوب یا خراب کند، دور نگه می دارد.

2.مدار الکتریکی موتور

مدار الکتریکی وظیفه ی قطع و وصل کردن موتور و کنترل برق ورودی و خروجی را بر عهده دارد. محل قرار گیری مدار الکتریکی موتور در سر موتور کرکره ساید می باشد. مدار قدرت موتور بخشی از مدار موتور الکتریکی است که ولتاژ یا جریان بالا را به موتور الکتریکی می رساند. مدار برق موتور شامل کلید قطع، ترانسفورماتور کنترل، وسایل حفاظتی (فیوز یا قطع کننده مدار)، استارت موتور و موتور است.

3.سیم پیچ موتور

موتورهای الکتریکی دارای سیم پیچ می باشند که به انتقال جریان کمک می کنند. سیم‌ پیچ‌ های موتور، سیم ‌های رسانایی هستند که دور یک هسته مغناطیسی پیچیده شده ‌اند. آن ها مسیری را برای ایجاد میدان مغناطیسی برای چرخش روتور فراهم می کنند.

مانند هر قسمت دیگر موتور، سیم پیچ نیز ممکن است از کار بیفتد. هنگامی که سیم‌ پیچ‌ های موتور از کار می ‌افتند، به ندرت پیش می‌آید که هادی‌ های واقعی از کار بیفتند، بلکه این پوشش پلیمری (عایق) اطراف هادی‌ ها است که از کار می‌ افتد.

ماده پلیمری از نظر ترکیب شیمیایی آلی است و به دلیل پیری، کربن شدن، گرما یا سایر شرایط نامطلوب که باعث تغییر ترکیب شیمیایی مواد پلیمری می شود، در معرض تغییر است. این تغییرات را نمی توان به صورت بصری یا حتی با ابزار های تست الکتریکی سنتی مانند اهم متر تشخیص داد.

4.گیربکس

گیربکس جز مهمترین اجزا برای موتور کرکره است برای انتقال قدرت موتور مورد استفاده قرار می گیرد. هدف گیربکس افزایش یا کاهش سرعت است. در نتیجه، گشتاور خروجی معکوس تابع سرعت خواهد بود. اگر درایو محصور یک کاهنده سرعت باشد (خروجی سرعت کمتر از ورودی سرعت است)، گشتاور خروجی افزایش می یابد. اگر درایو سرعت را افزایش دهد، گشتاور خروجی کاهش می یابد.

5.لیمیت سوییچ

در مهندسی برق، سوئیچ محدود گر، کلیدی است که با حرکت یک قطعه ماشین یا حضور یک جسم کار می کند. سوئیچ محدود گر می تواند برای کنترل ماشین آلات به عنوان بخشی از یک سیستم کنترل، به عنوان یک قفل ایمنی یا به عنوان شمارنده اشیاء در حال عبور از یک نقطه استفاده شود.

6.کلید دستی موتور

کلیدهای آزاد سازی دستی به شما این امکان را می دهند که در صورت قطع برق یا خاموش شدن، یا در صورت وقوع یک موقعیت اضطراری، درب برقی خود را باز کنید. اندازه کوچک آن ها به این معنی است که (مثل کلید های معمولی خانه) گم شدن آن ها نسبتاً آسان است.

درب اتوماتیک کرکره ای
7.سایر اجزای موتور

از دیگر اجزای موتور کرکره برقی ساید دورژانس می توان به قطعه ای اشاره کرد که خود شامل سه بخش است: خلاص کن زنجیری، اهرمی و کلاچ ترمز. این قطعه به نوعی رابط موتور کرکره برقی و مدار الکتریکی نیز می باشد.

اجزای مختلف درب اتوماتیک کرکره ای

توری و پرده: لت های افقی به هم چسبیده می شوند، یا از یک گیج مسطح یا محدب استفاده می شود. کلاهک ‌های انتهایی در هر انتهای توری پرچ می ‌شوند تا همه آن‌ ها در جای خود قفل شده و درب برقی کرکره ‌ای را تشکیل دهند.

غلتک: این یک لوله فولادی یا آلومینیومی است که در دو طرف صفحه انتهایی نصب شده است و برای نگه داشتن درب کرکره استفاده می شود. هنگام استفاده، درب دور مجموعه غلتک می چرخد.

قفل: غلتک را می توان با روش های متعددی قفل کرد که می تواند شامل قفل گلوله راهنمای جانبی، قفل زمین یا قفل ریل پایینی مرکزی باشد.

کانال های راهنما: بخش‌ های عمودی U شکل در کناره ‌های در قرار گرفته ‌اند و به درب برقی اجازه می ‌دهند تا به طور ایمن به بالا و پایین بلغزند.

موتور: یک موتور کرکره ساید یا درب بازکن برقی پارکینگ در بالای در قرار دارد و تمام اجزای مکانیکی جک پارکینگ را تغذیه می کند.

ترمز ایمنی: از افتادن درب در صورت خرابی موتور در جایی که دسترسی عابر پیاده یا وسیله نقلیه لازم است، جلوگیری می کند.

سایبان: این اجزای درب غلتکی را در سطح بالایی احاطه می کند تا از گیر افتادن آن جلوگیری کند و زیبایی شناسی را بهبود بخشد.

موتور های ساید دارای کیفیت ساخت و تکنولوژی بسیار بالایی می باشند و از همین رو شاید به نسبت برخی دیگر از انواع موتور ها قیمت بالا تری را داشته باشند؛ اما به علت استفاده های بی شماری که می توان از این موتور ها داشت و عملکرد بسیار خوبی که از خود ارائه می دهند قطعا می توانند جزو بهترین انتخاب ها برای خرید موتور کرکره برقی باشند.
موتور کرکره برقی ساید ضمن انجام درست و کامل کار، امنیت شما و تجهیزات را نیز به طور کامل تامین می کند و در هر شرایطی مثل قطعی برق یا بروز مشکل فنی با قفل کردن کرکره برقی مانع از ایجاد هر گونه مشکل برای شما خواهد شد.
شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش ،نصب و تعمیر انواع کرکره برقی ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که به صورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.
شما می توانید از طریق وبسایت ما با محصولات و تیم دورژانس بیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره  02191003369 تماس بگیرید.
خدمات درب اتوماتیک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *