مطالب دورژانس

درب سکشنال یا درب زیر سقفی کجا کاربرد دارد_دورژانس

درب اتوماتیک دورژانس

درب سکشنال چیست؟

درب های سکشنال از صفحات جداگانه ای ساخته می شوند که به طور خودکار به سمت بالا جمع می شوند و به موازات سقف پارکینگ قرار می گیرند.

درب های سکشنال از سه تا هشت قسمت ساخته می شوند که به وسیله ‌ی لولاهای قوی کنار هم ثابت شده اند.

کاستر یا چرخک ها به لبه های قاب ثابت می شوند تا درب بتواند از مسیری که به قاب و سقف ثابت است، به بالا و پایین حرکت کند. درب های سکشنال، درب های پنلی یا صفحه ای نیز نامیده می شوند.

آن‌ها می توانند به طور قابل ملاحظه ای از سایزی به کوچکی (ارتفاع) ۱۹۰۰×۱۵۰۰(عرض)، تا سایزی به بزرگی ۳۷۰۰ (ارتفاع)×۹۰۰۰ (عرض)متفاوت باشند.

عملکرد درب سکشنال

حداکثر ارتفاع و عرض یک درب سکشنال با استحکام و ماده ی به کار رفته برای تولید درب مشخص می شود.

درب های سکشنال معمولاً با سیستم فنری سوئینگ کار می کنند. اکثر آن‌ها، اکنون به طور اتوماتیک با استفاده از یک ریموت درب پارکینگ کار می کنند، اما همه‌ درب ها باید بالانس شوند تا بتوانند به طور دستی به سمت بالا نیز بسته شوند.

درب های سکشنال از جنس های مختلفی مثل استیل، چوب، وینیل، آلومینیوم، و شیشه ساخته می شوند. مواد به کار رفته برای ساخت درب سکشنال پارکینگ شما، معمولا با هدف شما از یک درب و بودجه ی شما مشخص می شود.

مزایای درب های سکشنال پارکینگ

 • برخلاف درب های معمولی، درب های سکشنال برای باز شدن به فضای خارج از درب احتیاج ندارند. و اتومبیل های خارج از پارکینگ می توانند بسیار نزدیک به درب پارک کنند.
 • نسبت به درب استاندارد استفاده از چندین صفحه، فشار کمتری به چرخک ها وارد می کند.
 • با مقرون به صرفه کردن هزینه تعمیرات، صفحات آسیب دیده را می توان تعویض کرد.
 • درب های سکشنال می توانند از مواد بسیاری ساخته شوند و می توانند برای مواردی مانند تهویه، روشنایی طبیعی، حفاظت در مقابل آتش، عایق، امنیت ساخته شوند.
 • درب های سکشنال نسبت به درب های غلتکی مستحکم‌تر و مقاومت بیشتری در برابر آسیب باد و طوفان دارند.
 • درب‌های سکشنال بسیار ایمن هستند.

 

معایب درب های سکشنال پارکینگ

 • یک درب سکشنال تقریباً ۲۵۰ میلی متر از فضای زیر سقف را که می تواند برای انبار استفاده شود اشغال می کند.
 • درب سکشنال، قسمت های متحرک زیادی دارد که نیاز به نگهداری منظم دارد .
 • تعمیرات باید توسط تکنسین های واجد شرایط و با تجربه‌ درب پارکینگ انجام شود، زیرا درب های سکشنال می تواند برای آدم فنی و آماتور خانه خطرناک باشد.
 • درب های سکشنال، با ۲۴ قطعه که به هم وصل شده اند ساخته می‌شوند. آن ها معمولا با۱۴-۱۶ زبانه فلزی و موجود در سایز استاندارد تشکیل می‌شوند.
 • درب به صورت عمودی، به دیوار بالای نصب می شود. اما، یک لبه افقی وجود دارد که باید به سقف ثابت شود بنابراین، برای پشتیبانی آن فضا نیاز است.
درب اتوماتیک دورژانس

اجزای درب سکشنال پارکینگ

وقت آن رسیده که بدانیم درب پارکینگ چطور کار می‌کند؟ این درب ها در طرح بزرگ خیلی پیچیده نیستند. آنها از تعداد کمی از قطعات به هم پیوسته تشکیل شده اند که عملکردهای ساده ای را اجرا می کنند. هنگامی که قسمت های مختلف درب پارکینگ و عملکردهای آنها را درک کردید، متوجه می شوید که چه چیزی باعث بالا و پایین رفتن درب می شود و چگونهَ برای کمک به آشنایی با قسمتهای مختلف درب پارکینگ و نام قطعات درب پارکینگ، در اینجا یک نمای کلی از هر یک از قطعات اصلی را ارایه می دهیم.

۱– درباز کن

گذشته از خود درب، بارزترین قسمت مکانیزم بازکردن، اپراتور است . اپراتور به شکل یک جعبه آویزان از سقف است، با سیمی که برای اتصال به یک خروجی امتداد دارد. در بازکن همان چیزی است که از سوئیچ و از راه دور، هنگام فشار دادن دکمه برای باز شدن درب، سیگنال دریافت می کند و شامل موتوری است که انرژی مورد نیاز برای تنظیم مکانیزم در حرکت را تولید می کند.

۲-فنرها

درب های پارکینگ برای تولید تمام انرژی مورد نیاز برای بلند کردن درب به موتور متکی نیستند. آنها انرژی بسیار زیادی را صرف می‌کنند و کارآمدترین روش محسوب نمی شوند. موتور روند حرکت را کنترل می کند و قرار دادن فنرهای سوئینگ بالای درب، حرکت را آسان تر می کند. فنرها دارای انرژی پتانسیل ارتجاعی هستند که می تواند انرژی کافی برای تعادل وزن درب را تولید کنند. به همین دلیل است که اگر درب پارکینگ را به صورت دستی بلند کنید، درهیچ جایی نمی توانید وزنی نزدیک به وزن کامل درب را مهار ‌کنید.

۳-لوله

 محور لوله ،میله ای است که بالای درب قرار می گیرد و فنرهای سوئینگ را در جای خود نگه می دارد. حرکت نمی‌کند، اما وجود آن به فنرها اجازه می دهد عملکردی را که باید انجام دهند داشته باشند.

۴-طبل، چلیک

در اصل چرخ قرقره ای است که به انتهای محور لوله متصل است. وقتی انرژی حاصل از فنرها آزاد می شود، باعث چرخش طبل ها می شود. از آنجایی که طبل ها به کابل ها متصل می شوند، این چرخش باعث حرکت کابل ها می شود.

۵-کابل ها

نقطه اتصال بین مکانیزم باز شدن و درب به صورت کابلهای بالابر فلزی در هر طرف درب است. پایین هر کابل به پایین درب متصل می شود، در حالی که قسمت بالای آن به طبل متصل می شود. وقتی طبل می چرخد ​​، شروع به غلتیدن کابل می کند. همانطور که کابل ها به سمت بالا کشیده می شوند، آنها در را با خود بلند می کنند.

۶-زنجیرها و غلتک ها

 اجزای درب پارکینگ که تاکنون پوشش داده ایم، درب پارکینگ را جمع می کنند. اما اگر درب سکشنال، در یک مسیر مشخص قرار نگیرد، ممکن است به سقف برخورد کند، به یک طرف کج شود یا ضربه ببیند. زنجیرها و غلتک ها جلوی این اتفاق را می گیرند. غلتک ها اساسا چرخ های کوچکی هستند که در امتداد دو طرف درب پارکینگ نصب شده اند.آن ها در ریل‌های فلزی قرار می گیرند که مسیری را که درب برای باز و بسته شدن نیاز به طی کردن آن دارد را دنبال می کنند. وقتی با این مکانیزم، درب بالا می رود، غلتک ها در داخل مسیر حرکت می کنند تا درب به حرکت خود به طرف بالا و پایین ادامه دهد. به عنوان یک ویژگی ایمن، در هر صورت اگر درب پارکینگ شما از این مسیر خارج شود، دیگر نمی تواند باز شود.

۷-قلاب ها و لولاها

قلاب ها و لولاها هر دو نقشی را در ارتباط با اتصال به مکانیزم درب پارکینگ اجرا می کنند. قلاب ها قطعات فلزی هستند که کابل ها و غلتک ها را به کناره های درب پارکینگ محکم نگه می دارند.

۸-مانع آب‌و هوایی

 نکته اصلی درب پارکینگ این است که از ماشین و خانه خود در برابر باران، برف، حشرات و سایرعناصر طبیعی  محافظت می کند. اگر این کار را انجام ندهد، مکانیزم کلی، بی تاثیر خواهد بود. به همین دلیل درهای پارکینگ دارای آب بند یا مانع در طرفین و پایین دهانه هستند.آب بندها فاصله کوچک بین درب و دیوارها را پر می کنند و پارکینگ را در هوای باز عایق بندی می نمایند.

۹- حسگرهای امنیتی

درب های پارکینگ بسیار بزرگ و سنگین هستند و اگر به درستی کنترل نشوند خطر ایمنی بالقوه ای دارند. به همین دلیل درب های پارکینگ دارای سنسورهای ایمنی چشم الکترونیک هستند که برای جلوگیری از حوادث طراحی شده اند.

۱۰- سیم اضطراری

یکی دیگر از ویژگی های ایمنی، سیم اضطراری است. اگرچه ممکن است هرگز از آن استفاده نکرده باشید، اما احتمالاً با آن آشنا هستید. این سیم از اپراتور درب آویزان است، که معمولاً با یک برچسب قرمز در انتها، آن را  برجسته می کند. وقتی آن را می کشید، موتور درب بازکن را قطع می کند.

کلام پایانی

در این نوشتار به بررسی درب سکشنال (درب زیر سقفی یا درب پارکینگی) پرداختیم که زیبایی و امنیت را به ساختمان­های امروزی هدیه می دهد.

این نوع درب ها به صورت زیر سقفی هستند بنابراین فضای کمی را اشغال می کنند و مناسب پارکینگ های کوچک می باشند.

شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع درب های اتوماتیک  ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.
شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس یبیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید

69 33 00 91 

خدمات درب اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *