مطالب دورژانس

دنده شانه ای جک ریلی دورژانس

ریل شانه ای رابط موتور و درب میباشد ریل شانه ای به صورت هر شاخه یک متر موجود میباشد و میتوان با قرار دادن چندین ریل در کنار هم بسته به اندازه درب مسیر باز و بسته شدن را آماده کرد.
 باید دقت نمود ریل ها با توجه به جایگاه قرار گیری موتور به گونه ای روی درب نصب شوند که با حرکت موتور وزن درب روی موتور نیفتد و بر عکس با حرکت درب شاهد فاصله ریل از موتور نباشیم .
چرخ دنده وسیله‌ای برای انتقال نیروی گشتاور است که به کمک آن می‌توان مقدارنیرو و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.
دنده شانه ای

دنده شانه ای و درگیر

از این چرخدنده ها برای تبدیل حرکت گردشی به خطی یا باالعکس استفاده می شود. در واقع چرخ دنده شانه ای را می توان یک چرخدنده ساده با بی نهایت دندانه در نظر گرفت، که شعاع آن طبق خواسته مشتری قابل تغییر است.

دندانه های یک چرخدنده شانه ای ممکن است مستقیم یا مورب باشند.

شانه دارای دندانه هايی شبيه چرخ دنده ساده می باشد که می تواند مستقيم و يا مايل ايجاد شود. ساخت دنده های شانه ای مايل مانند دنده های شانه ای ساده بوده، با اين تفاوت که برای ايجاد زاويه انحراف در دنده های شانه ای مايل می بايست گيره مدرج دستگاه فرز انيورسال را به اندازه زاويه لازم در مقابل تيغه فرز کج نمود.

 

قیمت چرخ دنده شانه ای

مهمترين پارامتر و فرمول های محاسباتی قیمت دنده شانه ای ساده

  • مدول
  • گام
  • زاویه دندانه یا زاویه فشار
  • ارتفاع سر دندانه
  • ارتفاع پای دندانه
  • ضخامت دندانه
دورژانس
قطعه متصل به محور متحرک، بخش داخلی چرخ دنده است، بیرون آن، محل قرارگیری جان چرخ دنده است، در قسمت بیرونی در جهت شعاعی، Rim درمحیط چرخ دنده قرار دارد که صدای حاصل از حرکت چرخ دنده مربوط به این قسمت می باشد.

چرخ دنده شونه ای برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی استفاده می‌شوند. در واقع قسمتی از چرخ دنده‌ای با قطر بی‌نهایت و قابل تغییر هستند. میله دندانه دار و چرخ دندانه‌دار کوچک در گونه‌های خطی شکل متفاوتی ظاهر می‌شود.

گونه‌های این دستگاه در مورد ملخک‌ها هستند. این میله یک شعاع منحنی دارد و می‌شود آن را به عنوان بخش چرخدنده در نظر گرفت.میله دندانه دار با چرخ دندانه دار کوچک ترکیب شده و یک نیروی خطی را شکل می‌دهد. هر وقت چرخ دندانه دار کوچک بچرخد، میله دندانه دار در یک خط مستقیم قرار می‌گیرد.

داخلی‌ترین قسمت چرخ دنده توپی است که به محور محرک وصل است. محیط چرخ دنده (Rim)بیرونی ترین قسمت است که دندانه‌های چرخ دنده در این قسمت قرار می‌گیرند.

دنده شانه ای مورب، چرخ دنده‌هایی به صورت اوریب است که موقع حرکت، دنده مقابل روی چرخ دنده، تعداد دنده‌های درگیر شده نسبت به دنده شانه‌ای ساده بیشتر است و سیستم از نظر حرکت، نرم تر عمل کرده و  اصطکاک کمتری دارد و به همین علت طول عمر بالاتری خواهد داشت.

دنده شانه‌ای مختص استفاده در دستگاه‌های CNC و خطوط تولیدی صنعتی است که در دو نوع ساده و مورب وجود دارد. دنده شانه ای به دلیل تماس داشتن با چرخ‌دنده حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کند.

ریلی کشویی
شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش ،نصب و تعمیر انواع جک ریلی برقی ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که به صورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.
شما می توانید از طریق وبسایت ما با محصولات و تیم دورژانس بیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره  02191003369 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *