درب سازان ایمن فک

اجزای درب اتوماتیک پارکینگ دورژانس

با توجه به پرکاربرد شدن درب اتوماتیک برای پارکینگ بهتر است اجزای درب اتوماتیک پارکینگ را بشناسیم.اجزای درب اتوماتیک پارکینگ

 1. غلتک ها :
  زمانی که درب باز و بسته می شود غلتک ها موجب حرکت آسان و روان درب روی ریل می شوند.
 2. ریل ها :
  درب های اتوماتیک پارکینگی دارای سه ریل هستند. دو ریل در دو طرف درب و یک ریل در وسط یعنی جایی که درایو موجود است قرار گرفته اند.
 3. تسمه، زنجیر یا پیچ :
  سیستم های مختلف از نظر داشتن این اجزا با یکدیگر متفاوت هستند. بعضی از سیستم ها از زنجیر، بعضی سیستم ها از تسمه و بعضی دیگر از پیچ ها برای باز و بسته کردن درب استفاده می کنند. این اجزا به همراه درایو، موتور و فنرها برای باز و بسته کردن درب فعالیت می کنند. درب های دارای زنجیر قدیمی ترین و ارزان ترین نوع درب های اتوماتیک پارکینگی هستند در حالی که درب های دارای تسمه یا پیچ کمی روان تر و ارزان تر اند.
 4. بازوی خمیده :
  زمانی که زنجیر، تسمه یا پیچ روی ریل حرکت می کند بازوی خمیده نیز همان کار را می کند. وظیفه ی این بازو این است که درب را به درایو متصل کند.
 5. فنر پیچشی :
  فنر پیچشی یکی از اجزای اساسی درب اتوماتیک پارکینگی است. این فنر یک فنر مرکزی است که درست در بالای در قرار دارد. فنر پیچشی به درام ها و کابل ها متصل شده است و با باز و بسته شدن در فشرده و باز می شود.
 6. درام ها و کابل ها :
  این قطعات در بالای در در دو طرف آن نصب شده اند. زمانی که فنر پیچشی منقبض یا باز می شود هر دو درام می چرخند. کابل ها به دور درام ها پیچیده شده اند بنابراین هم زمان با باز و بسته شدن فنر پیچشی آن ها نیز باز و پیچیده می شوند تا به بالا و پایین رفتن روان درب کمک کنند.
 7. سنسور حرکت معکوس :این یک سنسور ایمنی است که وظیفه­ آن تشخیص دادن اجسام و اشیاء نزدیک در است. اگر هنگام بسته شدن در چیزی در مسیر حرکت آن وجود داشته باشد سنسور آن را تشخیص می دهد و فرمان حرکت معکوس یعنی حرکت رو به بالا را صادر می کند.
 8. دستگیره ی اضطراری :زمانی که سنسور حرکت معکوس کار نمی کند شما می توانید دستگیره ی اضطراری قرمز رنگی که از ریل میانی آویزان شده است را بکشید تا حرکت در را به صورت دستی تنظیم کنید.اجزای درب اتوماتیک پارکینگ

معرفی قطعات و اجزای تشکیل دهنده جک پارکینگ

جک پارکینگ از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که در این مقاله به معرفی برخی از این قطعات میپردازیم:اجزای درب اتوماتیک پارکینگ

استاتور (سیم پیچ)

استاتور جک پارکینگ قسمت ثابت موتور است .استاتور از چند لایه فلزی ساخته شده که به شکل یک استوانه توخالی بهم وصل شده اند.شیارهایی روی ورقه ها وجود دارند و سیم پیچ هایی درون این شیار ها جاسازی می شوند.

به هر کدام از سیم پیچ ها کلاف هم گفته می شود.نقش استاتور برای تولید میدان مغناطیسی و پشتیبانی مکانیکی موتور است. استاتور موتور از هسته استاتور، سیم پیچ استاتور و قاب تشکیل شده است.

سیم پیچ استاتور در هسته استاتور تعبیه شده و نیروی الکترومغناطیسی القا شده را هنگامی که جریان از طریق هسته استاتور برای رسیدن به تبدیل انرژی انرژی تولید می شود تولید می کند.

استاتور از چندین قطعه باریک آلومنیوم یا آهن سبک ساخته شده است.این قطعات بصورت یک سیلندر تو خالی به هم منگنه و محکم شده اند(هسته استاتور) با شیارهایی که در شکا یک نشان داده شده اند.سیم پیچهایی از سیم روکش دار در این شیارها جاسازی شده اند.

رتور جک پارکینگ

روتور یا چرخانه به بخش متحرک موتورهای الکتریکی یا ژنراتورهای برقی میگویند.

این چرخانه از هسته ای چند تکه و استوانه ای که محوری دارای شکاف های موازی برای در بر گرفتن رساناهای مورد نیازش را دارد استفاده میکند.

هر شکاف میله ای است از جنس مس یا آلومینیوم و یا آلیاژی از فلزات . انتهای این میله ها همواره به وسیله پیچه هایی اتصال کوتاه است.

رتور

انتهای رتور جک پارکینگ قسمتی بصورت مارپیچ وجود دارد که حرکت رتور را به چرخ دنده برنجی منتقل میکند.

اصولا جنس رتور باید از دنده برنجی سخت تر باشد تا در طول زمان دنده برنجی از بین برود ولی رتور سالم بماند و در هنگام تعمیر جک پارکینگ فقط چرخ دنده تعویض شود تا هزینه تعمیر کاهش یابد.راجزای درب اتوماتیک پارکینگ

دنده برنجی جک درب پارکینگ

چرخ دنده‌ها قطعاتی هستند که برای انتقال یا تغییر جهت نیرو بین دو محور به کار می‌روند. روی محیط چرخ دنده، دندانه‌هایی با فاصله مساوی ایجاد شده است. این دندانه‌ها پس از درگیر شدن با دندانه‌های چرخ دنده مجاور، نیرو را بین یکدیگر منتقل می‌کنند.اجزای درب اتوماتیک پارکینگ

رتور که داخل استاتور قرار دارد با خاصیت مغناطیسی حرکت میکند و چرخ دنده را که میتواند برنجی ویا پلاستیکی باشد میچرخاند .چرخ دنده هم که به شفت گیربکس متصل است حرکت چرخشی را به میل ماردان منتقل میکند و ان را میچرخاند.میل ماردان هم مانند یک پیچ بزرگ عمل میکند و مهره ماردان را که ان هم مانند یک مهره بزرگ ولی ثابت( برون چرخش)است را به جلو ویا عقب میراند .شفت استیل جک نیز که متصل به مهره ماردان است.با عقب و جلو رفتن مهره ماردان روی ماردان حرکت کرده و درب را باز و بسته میکند.

شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع جک های پارکینگ ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.
شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس یبیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید

69 33 00 91 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print