مقالات راهبند ستونی

انواع راهبند ستونی یا بولارد FAAC

انواع راهبند ستونی درب سازان ایمن فک

راهبند دارای انواع مختلفی می باشد که انواع راهبند ستونی را می توان به سه گروه اصلی راهبند اتوماتیک میله ای ، راهبند ستونی  (بولارد) و راهبند صفحه ای (Road Blocker) تقسیم نمود.  توضیح درخصوص مشخصات فنی هریک از این راهبندها در مقاله «انواع راهبند و معرفی آنها» در وبسایت ارائه شده است.  در این مقاله قصد داریم به صورت ویژه مشخصات فنی انواع راهبند ستونی یا بولارد را بررسی نماییم.

راهبندهای ستونی در گروه محصولات امنیتی قرار می گیرند زیرا این قابلیت را دارند که در برابر ضربه مقاومت کرده و مانع از عبور وسیله نقلیه غیر مجاز شوند. بنابراین بیشتر از آنها در محل های با امنیت بالا نظیر سفارتخانه ها و مراکز نظامی و دولتی استفاده می شود.

بخش های اصلی تشکیل دهنده یک راهبند ستونی عبارتند از:

 • استوانه متحرک
 • سیستم محرک یا پیشران
 • مدار فرمان
 • محفظه قرارگیری تجهیزات

تمامی قطعات و تجهیزات مکانیکی مربوط به بخش محرک در فظای خالی داخلی استوانه متحرک بولارد جانمایی میشود و کل این مجموعه درون محفظه مخصوصی در داخل زمین کار گذاشته میشود. حفره ای که در داخل زمین برای نصب بولارد کنده میشود باید دارای ابعاد و عمق مشخصی باشد تا بتوان راهبند ستونی را به درستی در آن قرار داد و اطراف آن را به کمک بتن پر کرد تا راهنبد ستونی در محل خود ثابت و بدون حرکت قرار بگیرد. مدار فرمان در خارج از محفظه بولارد قرار دارد و معمولا در اتاق نگهبانی یا اتاق کنترل نصب شده و به کمک سیم به محفظه بولارد متصل میشود. با صدور فرمان حرکت از مدار فرمان، استوانه متحرک به سمت بالا حرکت کرده و به صورت یک مانع در برابر عبور خودرو قرار میگیرد.

راهبند ستونی درب سازان ایمن فک

ابعاد فنداسیون و کیفیت بتن استفاده شده در آن تاثیر مستقیم بر مقاومت بولارد در برابر ضربه دارد زیرا در صورتی که فنداسون مناسب برای راهبند ستونی استفاده نشود، بولارد در اثر ضربه از محل خود خارج شده و عملکرد مورد انتظار را نخواد داشت. نکته مهم دیگر در فنداسون بولارد قابلیت جذب آب می باشد. در هنگام ساخت فنداسون، تست های مشخصی انجام می شود تا از جذب شدن آب بارندگی و عدم آسیب به تجهیزات مکانیکی اطمینان حاصل شود. درصورتی که میزان جذب آب توسط خاک کمتر از حد استاندارد باشد، کانال های زیر سطحی برای انتقال آب در زیر حفره بولارد ساخته می شوند.

نصب راهبند ستونی درب سازان ایمن فک

انواع راهبند ستونی براساس قدرت تحمل ضربه در کلاس هاس مختلف طبقه بندی می شوند. به طور کلی میتوان بولاردها را به دو گروه : راهبند ستونی معمولی و راهبند ستونی ضدتروریست تقسیم نمود.

در راهبند های ستونی معمولی، استوانه متحرک ضخامتی در حدود ۴ تا ۵ میلی متر داشته و مقاومتی در برابر ضربه خودورهای سواری با سرعت ۶۰ تا ۸۰ کیلوکتر برساعت از خود نشان می دهند. اما راهبندهای ستونی ضدتروریست دارای استوانه متحرک ضخیم تر (حدود ۱۰ تا ۱۲ میلی متر) و سیستم محرک قوی تری می باشند. بولاردهای ضدتروریست در برابر ضربه حاصل از برخورد خودروهای سنگین (کامیون) با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلوکتر بر ساعت مقاومت می کنند. البته ابعاد فنداسیون راهبند ستونی ضدتروریست بزرگتر از نوع معمولی بوده و از بتن مسلح (دارای میلگرد آرماتوربندی شده)‌ در ساخت فنداسون آن استفاده می شود تا استحکام لازم در برابر برخوردهای شدید را داشته باشد.

ویدئوی تست راهبند ضد تروریستی

از نظر سیستم محرک راهبندهای ستونی را می توان به دو گروه هیدرولیک و الکترومکانیک تقسیم نمود. در بولاردهای الکترومکانیک، حرکت نیروی پیشران به کمک یک موتور الکتریکی و گیربکس و شفت ماردون به استوانه متحرک منتقل شده و حرکتی خطی به سمت بالا و پایین را در آن ایجاد میکند. در مدل هیدرولیک از نیروی حاصل از فشار روغن برای حرکت استوانه متحرک استفاده می شود. در راهبندهای ستونی هیدرولیک مجموعه محفظه روغن و موتور و پمپ هیدرولیک در فضای داخل استوانه متحرک جانمایی می شود. روغن خروجی پمپ با فشار بالا به یک سیلندر منتقل شده و با حرکت دادن پیستون داخل این سیلندر، حرکت خطی استوانه متحرک ایجاد می شود. تعدادی سنسور نیز به منظرو تشحیص وضعیت بولار در ابتدا و انتهای کورس حرکتی استوانه متحرک قرار داده می شوند و به این ترتیب اطلاعات لازم در مورد عملکرد سیستم محرک راهبند ستونی به مدار فرمان منتقل می شود. راهبندهای ستونی مکانیک به علت هزینه تعمیر و نگهداری بالا و طول عمر پایین امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و راهبندهای ستونی هیدرولیک جایگزین آنها شده است. از جمله مزایای راهبند ستونی هدرولیک تعداد تردد بالا، کارکرد ایمن و بی صدا و هزینه تعمیر و نگهداری پایین می باشد.

کمپانی FAAC ایتالیا سازنده انواع راهبند ستونی هیدرولیک می باشد. محصولات این شرکت در بسیاری از کشورها و در شرایط آب و هوایی مختلف نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. انواع بولاردهای FAAC برای استفاده در مناطق شهری، نظامی و امنیتی مورد استفاده قرار میگیرند و برحسب شرایط محل نصب می توان مدل مناسب را انتخاب نمود.

همچنین جهت نصب و راه اندازی و نگهداری انواع راهبند ستونی می توان با تکنسین های دوره دیده دورژانس با شماره 02172239 در تماس باشید.

راهبند ستونی FAAC مدل J275 (کنترل تردد)

تماس بگیرید
 • تعداد تردد نامحدود ( مناسب مصارف امنیتی – کنترل تردد )
 • ارتفاع ستون از سطح زمین 800 میلی متر
 • سیلندر فولادی به قطر 275 میلی متر و ضخامت سیلندر 7 میلی متر
 • در دو مدل رنگی و استیل

راهبند ستونی FAAC مدل J355 (ضد تروریستی)

تماس بگیرید
 • تعداد تردد نامحدود ( مناسب مصارف امنیتی – کنترل تردد )
 • ارتفاع ستون از سطح زمین 1000 میلی متر
 • سیلندر فولادی به قطر 355 میلی متر و ضخامت استیل سیلندر 16 میلی متر
 • بدنه از جنس استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *