مطالب دورژانس

پروفیل چیست

کلیاتی در باره ی پروفیل درب و پنجره

در میان انواع مصالحی که در ساختمان سازی کاربرد دارند، پروفیل در و پنجره جایگاه ویژه ای دارد. علاوه بر اینکه انتخاب پروفیل درب و پنجره با کیفیت می تواند در بالا بردن سطح کیفی ساختمان، تاثیر به سزائی داشته باشد، ظاهر این محصول که انواع مختلفی دارد، می تواند نمای متفاوتی در ظاهر نهایی ساختمان پدید آورد. یکی از مواردی که می تواند هزینه های تمام شده ی یک پروژه ساختمانی را تحت تاثیر خود قرار دهد قیمت پروفیل در و پنجره می باشد. این محصولات از چند نوع متریال متفاوت تولید می گردند. بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 7336 با عنوان پروفیل های توخالی مخصوص در و پنجره، این محصولات با استفاده از ورق روغنی و ورق گرم تولید می گردند. بنابر این قیمت ورق روغنی و همچنین قیمت ورق سیاه عاملی تاثیر گذار بر روی قیمت پروفیل در و پنجره می باشد.

همچنین در استاندارد IS4351 که متعلق به کشور هند بوده و در خصوص چهارچوب و لنگه دری می باشد اطلاعات مربوط به جنس پروفیل در و پنجره  و نحوه ساخت آن ارائه شده است. اما امروزه پروفیل در و پنجره PVC و UPVC نیز کاربرد فراوانی پیدا نموده است. محصولات UPVC دارای تنوع و مختصات بسیار متنوع تری نسبت به پروفیل در و پنجره آهنی هستند. متریال دیگری که در تولید پروفیل در و پنجره استفاده ی فراوانی دارد آلومینیوم می باشد. قیمت پروفیل درب و پنجره علاوه بر اینکه به نوع متریال به کار رفته در آن بستگی دارد، به فرآیند های تولید آن نیز مرتبط می باشد. ولی به طور کلی می توان گفت هزینه ی پروفیل در و پنجره غیر فلزی نسبت به پروفیل آلومینیومی، و پروفیل درب و پنجره ی آلومینیومی نسبت به پروفیل آهنی کمتر می باشد.

پروفیل درب و پنجره

پروفیل در و پنجره از جنس‌ها و مواد متعددی تولید می‌شود و هر جنس، خاصیتی مخصوص به خود دارد. این نوع پروفیل، معمولاً در یکی از جنس‌های زیر تولید می‌شود :

    UPVC

در مقابل گرما و نور، مقاومت کمی دارد و به سادگی هم با اکسیژن ترکیب می‌شود؛ برای رفع این مشکلات، پلیمر پی وی سی با پایدارکننده خاصی ترکیب می شود و محصولی با عنوان یو پی وی سی تولید می شود.

    فولاد

معمولاً از هر دو ورق سرد و گرم (نورد سرد و گرم) در ساخت پروفیل در و پنجره استفاده می‌شود. نکته اینجاست که بر اساس نوع کاربرد و کیفیت کلی پروفیل، ورق پایه‌ی آن انتخاب خواهد شد.

    آلومینیم

بسیاری از پروفیل‌های در و پنجره‌ی موجود در بازار، آلومینیومی هستند؛ این آلیاژ، رقابت زیادی با پروفیل یو پی وی سی دارد .

    کامپوزیت

 

این پلاستیکِ تقویت‌شده، با الیاف شیشه ترکیب می‌شود و از حاصل آن، پروفیل‌های گوناگونی ساخته می‌شود.

    چوب

همان طور که به خوبی می‌دانید، چوب نیز در ساخت چارچوب در و پنجره، بسیار کارآمد است .

پروفیل در و پنجره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *