مطالب دورژانس

قفل برقی دورژانس

چرا باید از قفل برقی برای جک درب پارکینگ استفاده کرد؟

قبل از اینکه وارد بحث استفاده یا عدم استفاده از قفل برقی برای درب پارکینگی ریموتی شویم باید جک های پارکینگی را بررسی کنیم که چقدر قدرت دارند و مقاومت آنها در مقابل فشار چقدر است. در حال حاضر اکثر جکهای ایرانی و خیلی از ایتالیایی ها قدرتی معادل 300 تا 350 کیلوگرم در هر بازو دارند و این قدرت در دو بازو 600 تا 700 کیلوگرم می شود.

به فرض نصب صحیح و استفاده از حداکثر قدرت، کمتر کسی بتواند درب پارکینگ را تکان دهد. اما اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آنها نیز توجه نمود که به همین دلایل می بایست از قفل برقی استفاده نمود :

1- مستحکم نبودن پایه های جک پارکینگی

تخمین زده می شود  بیش از 30 درصد جکهای پارکینگی نصب شده در تهران مشکل ضعف در پایه ها را دارند. بیشتر این مشکلات نیز در ساختمانهایی که از ابتدا جک پارکینگی را تعبیه نکرده اند دیده می شود. در این گروه از ساختمانها، درب با فشار خیلی کمتر از 600 کیلوگرم باز شده و راه را برای سارقان باز میکند.

علت این مشکل در استفاده نکردن از یراق تقویتی برای مهار پایه هاست که می بایست توسط نصاب انجام می پذیرفت. البته در خانه های نوساز جانمایی و تعبیه پلیت باید توسط کارفرما انجام شود.

2- نصب غیر صحیح

با اینکه حساب نصابهای حرفه ای با نصاب این داستان جدا است اما باید بپذیریم نصب غیر صحیح تا چه حد در ضعف سیستم تاثیر میگذارد. در صورت نصب جک درب پارکینگ به صورت غیر اصولی ممکن است بر اثر زاویه اندک بازو روی درب از تمام توان بازوها استفاده نشود و در نتیجه درب با فشار دست باز شود.

این مورد هم یکی از موارد شایعی است که ما در نصب جک بر روی درب پارکینگ مشاهده کرده ایم که اگر در همین ها نیز قفل برقی نصب شود تا حدود بالایی درب ورودی پارکینگ مطمئن خواهد شد.

3- جک های ضعیف یا دارای فیوز مکانیکی

گروهی از جکهای پارکینگی ذاتا ضعیف هستند و نصاب هر طوری که نصب کند می توان آن را با فشار باز کرد. به طور مثال جک زومر آلمان یا نمونه داخلی آن حتما نیاز به قفل برقی دارند.

برخی دیگر از جکها نیز هستند که گیربکس شان به گونه ای طراحی شده تا در صورت فشار مضاعف قطعه ای داخل یا خارج جک بشکند و مانع از خسارتهای زیاد در بازو شود. در این گونه سیستم ها نیز حتما باید از قفل برقی استفاده کرد.

4- فشار با دیلم یا خودرو

اگر جک پارکینگ در بهترین شرایط نیز نصب شده باشد و حداکثر فشار روی درب آمده باشد باز هم سارقان از روش هایی برای باز کردن درب استفاده میکنند. یکی از این کارها استفاده از میله آهنی و دیلم است که میان درب میگذارند و به این وسیله درب را تا جایی باز می کنند که یک نفر بتواند از آن عبور کند.

در جایی دیگر دیده بودیم برخی سارقین خودرو خود را به درب چسبانده و با فشار خودرو درب را باز میکردند. خب جک هر چقدر هم مستحکم باشد با قدرت بیش از یک تن چاره ای جز باز شدن ندارد.

پس به دلایلی که ذکر شد بهتر است از قفل برقی برای جک درب پارکینگ استفاده شود.

قفل برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *