مطالب دورژانس

راهکارهایی برای کنترل تردد خودروها در مجتمع های مسکونی دورژانس

1- راهبند اتوماتیک برقی

اولین راهکار استفاده از یک راهبند اتوماتیک برقی با طول بازوی مناسب جهت مسدود کردن مسیر عبوری خودرو ها است.

برای انتخاب راهبند باید به میزان توانایی کارکرد راهبند در شبانه روز توجه کنید. برای مشخص کردن حداقل میزان تردد در طول شبانه می‌توانید تعداد واحد های مسکونی مجتمع را در عدد 3 ضرب کنید؛ به طور مثال اگر مجتمع شما 200 واحد دارد باید راهبندی انتخاب کنید که توانایی حداقل 600 تردد در شبانه روز را داشته باشد.

راهبند اتوماتیک

2- استخدام نگهبان

شما می‌توانید با استخدام یک نگهبان ۲۴ ساعته و نصب یک دستگاه راهبند این موضوع را به ساده ترین شکل ممکن حل کنید.

در ساده ترین حالت شما باید ماهیانه حداقل ۴ میلیون تومان به یک نگهبان پرداخت کنید که سالیانه ۴۸ میلیون تومان خواهد شد و در سال های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

3- سیستم کنترل تردد ساختمان

سیستم هایی مانند پلاک خوان و تگ خوان زمانی که به راهبند های اتوماتیک متصل شوند می‌توانند به صورت هوشمند ترددات خودرو ها به ساختمان را کنترل کنند. در ادامه به این دو سیستم خواهیم پرداخت:

سیستم پلاک خوان

در این روش با تشخیص کاراکترهای پلاک خودرو توسط دوربین مخصوص پلاک خوان و تحلیل توسط نرم افزار و انطباق با اطلاعات از قبل تعریف شده در سیستم دستور باز شدن راهبند توسط نرم افزار یا صادر شده و یا از ورود فرد غیر مجاز یا تعریف نشده جلوگیری به عمل خواهد آمد.

تلفیق سیستم پلاک خوان با سیستم های کنترل تردد دیگر منجر یه راه اندازی یک سیستم اتوماتیک هوشمند می‌شود اما این سیستم در ایران معایبی دارد:

اولین مشکل مخدوش یا گلی بودن برخی از پلاک ها و غیرقابل رویت بودن آن هاست که در نهایت دوربین توانایی تشخیص کاراکترهای پلاک را نخواهد داشت. در چنین شرایطی نیاز است تا اپراتور به صورت دستی شماره پلاک را وارد سیستم کند و این به معنای نیاز به نیروی حراست خواهد بود.

مورد دوم  این است که اگر در پیاده سازی این سیستم از بهترین نوع متریال استفاده نشود ممکن است دچار قطعی های پی در پی شبکه شود و سیستم شما رو مختل کند.

ناگفته نماند اگر حتی یک اپراتور برای این سیستم در نظر گرفته شود شاید از نظر میزان هزینه برای شما صرفه جویی نداشته باشد؛ اما به دلیل ثبت تصاویر و تمامی پلاک ها به همراه تاریخ های تردد، امکان رخ دادن بسیاری از حوادث را غیرممکن خواهد کرد.

امکان جستجو هر تردد از روی پلاک خودرو و همزمان در اختیار داشتن تصویر لحظه ورود و خروج یکی از مهمترین مزیت های سیستم راهبند خودرویی به همراه پلاک خوان می‌باشد.

سیستم تگ خوان

آخرین سیستمی که قصد معرفی آن برای کنترل تردد در مجتمع های مسکونی را داریم، سیستم کنترل تردد به همراه آنتن RFID یا آنتن های برد بلند است که توانایی مدیریت و کنترل تردد ها را بدون نیاز به نگهبان را داراست. این سیستم بر پایه امواج رادیویی و مغناطیسی کار می‌کند و حتی توانایی فعالیت به صورت آفلاین را هم دارد.

مرکز کنترل، وظیفه ذخیره اطلاعات افراد دارای مجوز را بر عهده دارد و زمانی که خودرویی قصد عبور داشته باشد و دارای تگ تایید شده در سیستم باشد به راهبند و یا دیگر تجهیزات کنترل تردد دستور باز شدن می‌دهد و مسیر برای خوردو باز می‌شود. همچنین در صورتی که خودرو مجوز عبور نداشته باشد راهبند به صورت بسته باقی خواهد ماند.

اساس کار این سیستم به این صورت است که فقط با میدان مغناطیسی و امواج رادیویی کار می‌کند و نیاز به دیده شدن هیچ چیزی از جمله پلاک نیست.

در سیستم تگ خوان به هر خودرو مجاز یک تگ، کارت و یا برچسب اختصاص داده می‌شود و کد اختصاصی تگ به مرکز کنترل معرفی می‌شود. حالا دیگر در صورت نزدیدک شدن خودرو ها به سیستم، از فاصله 5 تا 8 متری آنتن مجوز را تشخیص داده و به صورت اتوماتیک مسیر را برای عبور خودرو باز می‌کند.

همانند سیستم پلاک خوان، در سیستم تگ خوان نیز به واسطه اتصال به نرم افزار امکان تهیه گزارش تردد وجود دارد و همچنین می‌توان با اتصال دوربین، تصاویر ورود و خروج خودرو ها را به صورت هوشمند ثبت نمود.

در نهایت اگه بخواهیم سیستم پلاک خوان را با سیستم تگ خوان مقایسه کنیم باید بگوییم که سیستم تگ خوان از هزینه و دردسر کمتری برخورداره و الزاما به حضور نیروی فیزیکی احتیاجی ندارد.

تگ خوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *