مطالب دورژانس

درب اتوماتیک دورژانس ؛ یک ضرورت یا نمادی از تجمل

درب اتومات مدرن
در حدود 10 سال پیش اکثر درب های پارکینگ منازل به صورت دستی باز و بسته میشد و در کمتر ساختمانی از درب اتوماتیک استفاده شده بود. اما به مرور زمان تمایل به استفاده از سیستم های نوین و اتوماسیون درب های پارکینگ در منازل با اقبال روبرو شد تا جایی که امروزه کمتر ساختمانی در سطح شهر دیده می شود که درب اتوماتیک نداشته باشد. این موضوع به ویژه در شهرهای بزرگ عمومیت بیشتری دارد.
اما علت این تغییر عملکرد در چیست. شاید اولین دلیلی که بتوان بیان نمود تمایل به افزایش راحتی ساکنین و حذف مشقت پیاده شدن از خودرو و باز و بسته کردن درب هنگام ورود و خروج از ساختمان به ویژه در روزهای سرد زمستان و گرم تابستان می باشد. اما فارغ از بحث آسایش ساکنین، دلایل مهمتری را به منظور توجیه افزایش تمایل به استفاده از درب های اتوماتیک در ساختمان ها می توان بیان نمود. از جمله این دلایل افزایش ایمنی می باشد زیرا با استفاده از درب اتوماتیک احتمال باز ماندن درب به صفر می رسد. همچنین دیگر نیازی به پیاده شدن راننده برای بستن درب نمی باشد که این موضوع احتمال سرقت خودرو را از بین می برد. از طرفی صرفه جویی در وقت و از بین بردن ترافیک احتمالی هنگام تردد وسایل نقلیه به داخل و خارج ساختمان از جمله دیگر مزایای استفاده از درب اتوماتیک در پارکینگ ساختمان ها می باشد.
صنعت درب اتوماتیک تنها محدود به درب پارکینگ ساختمان ها نمی شود و اتوماسیون درب های تردد افراد نیز بخش دیگری از این صنعت را شامل می شود. درب های نفر رو اتوماتیک به دو گروه درب های کشویی و درب های لولایی تقسیم می شوند. درب های اتوماتیک شیشه ای که در وروردی اکثر بانک ها، فروشگاهها، سازمان ها و یا ساختمان های مسکونی دیده می شود نمونه بارز از اتوماسیون درب های نفر رو می باشد. این مکانیزم ها اگرچه در ابتدا نمادی از تجمل ساختمان به حساب می آمد ولی با گذشت زمان و با روشن شدن مزایای استفاده از این درب ها در ورودی ها، تبدیل به یک ضرورت در ساختمان های پرتردد شد. از جمله مزایای استفاده از درب های اتوماتیک در ورودی های ساختمان می توان به حفظ دمای محیط داخل و جلوگیری از اتلاف حرارتی اشاره نمود. همچنین کنترل عبور و مرور و جلوگیری از عبور افراد غیر مجاز دیگر مزیت اتوماسیون درب های وروردی ساختمان می باشد. 
با توجه به موارد بیان شده در فوق به این برآیند می رسیم که استفاده از درب های اتوماتیک هم برای درب های پارکینگ و هم برای درب های نفر رو در ساختمان ها نه تنها یک امر تجملاتی و غیرضروری نیست بلکه استفاده از آن به منظور افزایش امنیت ساختمان و کاهش هزینه های انرژی در بلند مدت بسیار مهم و ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *