مطالب دورژانس

تنظیم سرعت موتور از روی برد درب برقی دورژانس

برد الکترونیکی درب برقی چه نقشی دارد و کجا قرار می گیرد؟

اتوماتیک بودن درب برقی به دلیل برنامه ای است که بر روی برد و مدار کنترل درب نوشته می شود. قطعا هیچ دربی به واسطه حضور دو بازوی هیدرولیک در کنار خود اقدام به باز و بسته شدن اتوماتیک نمی کند؛ بنابراین فرمانی که به این بازو ها ارسال می شود باید از طریق یک مغز کامپیوتری فرستاده شود. این مغز کامپیوتری یک برد درب برقی الکترونیکی می باشد که معمولا در بالای درب های اتوماتیک در قسمت داخلی نصب می شود. روی این برد قطعات الکترونیکی زیادی مثل انواع آیسی ها، مقاومت ها، خازن ها، سلف ها و بسیاری دیگر از المان های برقی سوار شده اند تا بتوانند وظیفه خود را به نحو احسن انجام بدهند.

چه تنظیماتی از طریق برد درب برقی قابل برنامه ریزی است؟

برد درب های برقی نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح درب های اتوماتیک دارند. تقریبا تمامی کاری که درب های برقی برای شما انجام می دهند توسط این برد ها فرمانشان صادر می شود. از طریق برد الکترونیکی که در کنار تمامی درب های اتوماتیک قرار دارد شما می توانید کار های زیادی را برای درب اتوماتیک برنامه ریزی نمایید. 

1. تنظیم سرعت موتور از روی برد درب برقی

هر در اتوماتیک بنا به محلی که مورد استفاده قرار می گیرد و نوع عملکردی که از خود ارائه می دهد باید در زمان مشخص و مناسبی باز و بسته بشود. اگر این زمان بیش از حد زیاد و یا بیش از حد کم باشد می تواند باعث رخ دادن مشکلاتی برای افرادی که از آن استفاده می کنند بشود. تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب ها در اصل همان تنظیم سرعت موتور وصل شده به درب های اتوماتیک می باشد. این تنظیم سرعت موتور ها توسط مدار کنترل یا همان برد درب برقی که در نزدیکی درب های برقی قرار دارد انجام می پذیرد.

2. ست کردن ریموت کنترل با درب برقی

هر درب برقی ریموت کنترل مخصوص به خود را دارد و سیگنال خارج شده از سایر ریموت ها نباید بتواند درب مورد نظر را باز کند. این تنظیم انجام شده باید توسط برد الکترونیکی درب برقی صورت پذیرد تا ریموت کنترل با یک درب برقی ست شود و فقط بتواند همان یک درب را باز کند. اگر این عملیات به درستی انجام نپذیرد می توان باعث بروز مشکلات زیاد و هرج و مرج در هر جایی که از درب برقی استفاده می کنند بشود.

چگونگی تنظیم سرعت درب برقی از روی برد الکترونیکی

برای این که بتوان سرعت موتور های متصل به درب ها را کنترل کرد باید به مدار کنترل یا برد درب برقی متصل به موتور ها مراجعه کرد. پس از این که درپوش محافظ مدار کنترل را از روی آن برداشتید با تعداد زیادی از دکمه ها و المان های برقی مواجه می شوید. 2 راه کلی برای انجام این کار وجود دارد:

1.استفاده از تایمر و دکمه D

یکی از این دکمه ها تایم (time) نام دارد؛ پس از پیدا کردن این دکمه آن را فشار دهید و برای چند ثانیه رها نکنید تا چراغ چشمک زن آن فعال شود. پس از مشاهده چشمک زدن چراغ دکمه ای که با حرف D مشخص شده است فشار دهید. بعد از این که دکمه D را فشار دهید یک تایمر شروع به نشان دادن زمان می کند، این زمان همان مدتی است که برای باز و بسته کردن درب برقی صرف می شود. پس از رسیدن به زمان مورد نظرتان دوباره دکمه D را فشار دهید تا تایمر متوقف شود. به عبارت دیگر می توان گفت که فاصله زمانی بین فشار دادن های دکمه D زمان باز و بسته شدن درب برقی شماست.

2.استفاده از روش دیپ سوئیچ (dip switch)

بر روی برد درب برقی 3 عدد دیپ سوئیچ قابل مشاهده می باشد. کاربرد آن ها در تایمر اتوماتیک و موتور چپ گرد و راست گرد می باشد. جهت فعال سازی تایمر اتوماتیک می توانید سوئیچ را که با Auto close علامت گذاری شده را در حالت روشن قرار دهید تا تایمر روشن شود. برای خاموش کردن تایمر نیز می توانید همین مراحل را تکرار کنید ولی این بار به جای حالت روشن، آن را روی حالت خاموش قرار دهید.

از مهم ترین موارد پس از تهیه یک درب اتوماتیک، تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب ها می باشد. اگر این سرعت کم یا زیاد باشد می تواند انواع مشکلات را برای استفاده کنندگان به وجود بیاورد. هیچ کس نمی خواهد که به دلیل سرعت بالای درب برقی دچار آسیب دیدگی شود و یا این که به دلیل سرعت کم آن مدت زمان زیادی را معطل گردد. به همین دلیل مهندسان طراح درب های برقی این امکان را برای کاربران فراهم آوردند که از طریق مدار کنترل یا برد الکترونیکی درب های اتوماتیک اقدام به تغییر این سرعت بر اساس نیاز خود بنمایند. 

برد درب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *