مطالب دورژانس

تعمیر کرکره برقی دورژانس

پیش نیاز هایی که قبل از ایراد یابی و تعمیر کرکره برقی باید دانست:

1- نوع موتور کرکره برقی

موتور های کرکره برقی به سه مدل موتور ساید، موتور توبولار و موتور سانترال تقسیم بندی می شوند. اگر در ساختمان یا مغازه شما کرکره برقی کار شده باید بدانید که نوع موتور استفاده شده در آن از کدام مدل از سه نوع مطرح شده است.

دو مدل توبلار و ساید در کنار و بالای تیغه کرکره برقی نصب شده ولی باز هم تفاوت هایی در نصب دارند. موتور ساید با فاصله نسبت به لوله ای که کرکره برقی دور آن می گردد نصب می شود و موتور توبلار دقیقا داخل لوله نصب می شود و تنها انتهای موتور مشخص است. موتور سانترال به نسبت دو تای دیگر متفاوت تر می باشد و دارای شفت و فنر می باشد که موتور وسط شفت یا لوله نصب می گردد.

2- UPS دار یا بدون UPS بودن رسیور کرکره

برخی موتورها از برق اضطراری بهره مندند. پس دانستن اینکه موتور نصب شده برای کرکره برقی منزل یا مغازه از این آپشن استفاده میکند یا خیر یکی از مواردی است که می تواند در ایراد یابی به ما کمک کند . 

3- دارا بودن چشمی

اکثر منازلی که از کرکره برقی استفاده میکنند از یک جفت چشمی برای محافظت از اجسام و افرادی که ممکن است زیر کرکره قرار بگیرند استفاده می کنند و در مقابل استفاده از چشمی برای فروشگاه ها باب نیست. پس دانستن استفاده از چشمی محافظ یکی دیگر از الزامات اولیه تعمیر کرکره برقی می باشد.

حالا که پیش نیازهای تعمیر کرکره برقی گفته شد باید به سراغ ایراد های مرسوم برویم و هر یک را بر اساس درصد فراگیری و درصد بیشتر ایراد در آن به ترتیب بگوییم:

1- خرابی چشمی یا فتوسل کرکره برقی

از کار افتادن چشمی، شکستن، قطع شدن سیم همه و همه باعث می شود که که این قطعه به درستی کار نکرده و کرکره از کار بیفتد.

2- خرابی ریموت

بسیار پیش آمده که مشتری تماس گرفته و می گوید کرکره اش کار نمی کند و اولین چیزی که ما و هر تعمیرکار دیگری میگوید این است که فقط با ریموت خودتان تست کرده اید؟ پس اولین کاری که مشتری بعد از کار نکردن کرکره برقی می بایست انجام دهد این است که با یک ریموت دیگر امتحان کند و در صورتی که کرکره برقی به کار افتاد باتری ریموت خراب را عوض کند و در صورتی که هنوز کار نکرد اقدام به تعمیر و در نهایت تعویض ریموت نماید.

3- خرابی باتری یا ups موتورهای کرکره برقی

این یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که می افتد که بعد از فاسد شدن باتری Ups کرکره برقی، سیستم به طور کامل از کار افتاده یا درست کار نکند. این را هم باید بدانید که به طور کلی باتری های موتور کرکره برقی عمری در حدود دو سال دارند و می بایست تعویض شوند. راه های متوجه شدن خرابی در ups یا باتری این است که چراغ نشان دهنده شارژ شدن باتری هیچ موقع خاموش نشود و مدار کنترل همواره در حال شارژ باتری است. در صورتی که باتری کلا خراب شده و قابلیت دریافت شارژ ندارد. معمولا با تعویض باتری این مشکل برطرف می شود اما در مواردی نادرتر به طور کلی ups معیوب شده و باید تعویض گردد.

4-فراموشی در باز کردن قفل دستی از جا قفلی

جا قفلی های هوشمند باعث می شود که اگر قفل دستی به کرکره زده شده بود، سیستم به طور کلی کار نکند و فقط زمانی به کار بیفتد که قفل را باز کنیم.

اگر قفل دستی باز نشده باشد احتمال سوختن یا نیم سوز شدن موتور مخصوصا در مدل های توبولار بسیار زیاد است و ممکن است بعد باز کردن قفل متوجه شوید که موتور از کار افتاده که می بایست تعمیر یا تعویض شود.همچنین از تنظیم خارج شدن میکروسوییچ و غر شدن تیغه اول و دوم کرکره نیز میتواند اتفاق بیوفتد.

5- از ریل خارج شدن کرکره

کرکره برقی زمانی از ریل خارج می شود که میکروسوئیچ به درستی عمل نکند. حالا می تواند علت این درست عمل نکردن خرابی در آن باشد یا موارد دیگر. 

اگر با تنظیم میکروسوئیچ ها باز هم کرکره در محل مورد نظر نایستاد پس آن قطعه خراب شده و باید تعمیر گردد. اما علت هایی که باعث می شود که میکروسوئیچ از تنظیم بیفتاد مواردی است که باعث گیر کردن آن می شود. مثلا فراموشی باز کردن جا قفلی یا قرارگیری مانع در مسیر کرکره برقی در زمان بسته شدن عواملی است که باعث این کار می شود. پس اگر این موارد برای شما پیش آمد ریموت در دستتان باشد که اگر کرکره اتوماتیک زیاد از حد باز شد یا فشار زیادی در موقع بسته شدن آورد با ریموت موتور را متوقف کنید و مشکل را برطرف سازید.

اگر کرکره برقی از ریل خارج شد میبایست خونسردی خود را حفظ کرده و از یک نفر دیگر کمک بگیرید. با ریموت کرکره را تا بالاترین حد برده و آنگاه با  دو چهارپایه یا نردبان که قبلا تهیه کرده اید. یکی را سمت راست و یکی را سمت چپ کرکره گذاشته و هر دو نفر به بالای هر کدام از آنها روید. سیستم را خلاص کرده و آرام آرام آن را به سمت ورودی ریل هدایت کنید و پس از اینکه چند سانتیمتری وارد ریل شد دوباره سیستم را به حالت اتوماتیک برده و با ریموت کرکره را پایین بیاورید. مراحل پایین آوردن کرکره را استپ استپ انجام دهید تا در صورت بروز مشکل متوجه آن شوید. پس از این کار میکروسوئیچ ها را تنظیم کنید و سیستم را دوباره راه اندازی نمایید.

6- سوختن برد کرکره اتوماتیک

برخی از مواردی که  اتفاق می افتد برد کرکره برقی بر اثر نوسان، آب خوردگی یا حتی بی دلیل خراب می شود. در این گونه موارد کار بخصوصی برای تعمیر نمی شود انجام داد و در بیشتر موارد باید برد را عوض کرد. برای تعویض برد ابتدا یک برد کرکره مشابه با برد قبلی خود تهیه کرده، برق ورودی را قطع کنید و مدار کنترل کرکره برقی را نصب نمایید .

7-قطع شدن برق ورودی

یکی از اولین مواردی که باید چک شود برق ورودی ساختمان و اگر یک فیوز مجزا برای کرکره استفاده شده است چک کردن فیوز ورودی است که شاید قطع شده باشد. موردی که باید به آن توجه شود این است که ممکن است قطع شدن فیوز به علت خرابی در موتور یا برد باشد و اگر پس از وصل کردن فیوز دوباره آن قطع شد باید علت را از موتور یا رسیور کرکره دانست.

8- ضربه خوردن کرکره ریموتی

ضربه خوردن کرکره برقی بیشتر به علت برخورد خودرو با کرکره است . در اینگونه موارد تعدادی از تیغه های کرکره آسیب دیده و قوس برمیدارند. حتی دیده ایم که گاهی تیغه ها از ریل خارج شده و آسیب به ریل نیز منتقل می شود. اگر این مورد پیش آمد، سیستم را قطع کنید و با تعمیرکار کرکره برقی تماس بگیرید چرا که کار زیادی نمی توانید انجام دهید. در مواردی که آسیب کم باشد می شود با فشار آوردن از سمت مخالف به محل دفرمه شدگی تا حدودی کرکره را برای مدتی استفاده کرد ولی اگر آسیب شدیدتر بود می بایست تیغه ها تعویض شود.

تعمیر کرکره برقی

9-نصب ناصحیح کرکره

صدای نامتعارف، گیر کردن و رها شدن، نصب نا تراز همه اینها خروجی های نصب غیر استاندارد است. اما عوامل این مشکلات از تازه کار بودن نصاب، تراز نصب نکردن لوله که می بایست بسیار مورد توجه قرار گیرد، باد خور کم یا زیاد کرکره در ریل و حتی نصب نکردن برخی موارد مثل کپس و واشر مویی است.

10-سوختن موتور

برق شهر وصل است، چشمی کار می کند، چند ریموت همزمان کار نمی کنند، مدار کنترل روشن و سالم است. پس نتیجه میگیریم موتور سوخته و باید تعویض شود.برای تست نهایی سیم موتور را مستقیما به برق شهر وصل کنید و اگر اصلا کار نکرد موتور سوخته و مراحل تعویض را پیش بگیرید.

11-سقوط تیغه کرکره

کم شدن کیفیت تیغه باعث شده قسمت عصایی یا محل اتصال تیغه ها بهم تاب و تحمل وزن زیاد کرکره را نداشته و در یک لحظه وا شده و کرکره های زیرین را رها کند. اگر این اتفاق برای کسی افتاد، امیدواریم خسارات جانی یا مالی را در پی نداشته باشد. 

12-خراب شدن موتور یا مکانیزم موتور سانترال

موتور های سانترال در گذشته بسیار استفاده می شد و در حال حاضر به ندرت نصب می شود. علت عدم استقبال استفاده زیاد از مکانیزم هایی است که باعث سهولت حرکت کردن کرکره به پایین بالا می شود. مثلا استفاده از شفت و فنر که ممکن است هر کدام از آنها به همراه موتور به مشکل بخورند. پس اگر موتور سانترال دارید و سالهاست برای شما کارکرده است باید آرام آرام به فکر تعویض آن و جایگزینی با موتور های ساید باشید.

این دوازده مورد شایع ترین دلایل خرابی کرکره برقی است که در خیلی از موارد با عیب یابی مشکل میتوان بدون نیاز به تکنسین خاصی به تعمیر کرکره برقی پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *