مطالب دورژانس

با برد برقی آبخورده چه کنیم؟

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند باعث آسیب دیدگی برد درب برقی شوند . یکی از مشکلات رایج، نفوذ مکرر آب به داخل جعبه برد کنترلی است که در صورت مداوم و زیاد بودن می تواند باعث از بین رفتن برد درب برقی شود .

اگر برد درب برقی شما به درستی محافظت نشده باشد، نه تنها باعث اتصال کوتاه و خرابی می شود بلکه به مرور زمان باعث آسیب های دائمی نیز می شود و قطعات ممکن است زنگ زده یا فرسوده شوند. در صورتی که جلوی منشا آسیب گرفته نشود، می تواند منجر به از کار افتادگی کامل برد جک پارکینگ شما شود که در این صورت مجبور به تعویض و جایگزینی برد هستید.

دلایل نفوذ آب به برد درب برقی

  • اگر جعبه کنترلی شما به طور نامناسبی در نزدیکی زمین قرار گرفته باشد، می تواند زمینه ساز نفوذ آب به آن در روزهای بارانی و آب گرفتگی معابر شود.
  • در هنگام نصب جعبه، شرایط مختلف را در نظر بگیرید و درجه بندی و جهت مناسبی را برای نصب جعبه انتخاب کنید.
  • اگر به هر دلیلی در جعبه را باز کردید، حتماً مطمئن شوید که آن را مجدداً ببندید. بسیار پیش می آید که ساکنین ساختمان در جعبه را باز کرده و فراموش می کنند که آن را ببندند. شما با این کار راه ورود آب به برد درب برقی را هموار کرده اید.
  • در هنگام نصب جعبه کنترلی مطمئن شوید که به خوبی آب بندی و مهر و موم شده باشد. در غیر این صورت پس از مدت کوتاه با یک برد درب برقی آبخورده مواجه خواهید شد.

با برد درب برقی آبخورده چه کنیم؟

این بسیار مهم است که آب مدت طولانی روی برد شما باقی نماند. در صورتی که متوجه نفوذ آب شدید در اولین اقدام، منبع تغذیه را قطع کنید تا خطرات ناشی از برق گرفتگی را کاهش دهید. سپس در جعبه را باز کنید. در صورتی که مدتی باشد که گرد گیری نکرده باشید، احتمالاً نفوذ آب باعث گل شدن برد و قطعات شده است. گل خشک شده و چسبیده به قطعات را به خوبی پاک کنید. در حالت بد بینانه تر قطعات ممکن است دچار زنگ زدگی شده باشند. اگر این زنگ زدگی سطحی باشد، با یک برس سیمی برنجی می تواند قابل حل باشد.

زمانی که از خشک بودن برد درب برقی آب خورده اطمینان حاصل کردید، میتوانید مجدداً برق را وصل کرده و تست کنید که ببینید درب برقی شما به درستی کار می کند یا خیر. ممکن است مجبور شوید چند بار این کار را تکرار کنید. در صورتی که تلاش های شما نتیجه نداد، ممکن است نیاز داشته باشید تا به صورت کامل برد را تعویض کنید.

اگرچه اکثر گیت‌ های برقی دارای جعبه ‌های کنترل ضد آب هستند، اما هنوز هم آب می ‌تواند به داخل جعبه راه پیدا کند. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است پیش بیاید، این است که جعبه کنترل خم شده یا آسیب دیده باشد. این ممکن است حاصل تصادفی باشد که طی آن، یک وسیله نقلیه به جعبه برخورد کند. اگر جعبه آسیب دیده باشد، احتمالاً به درستی آب بندی نمی شود و ممکن است رطوبت یا حتی مقادیر زیادی آب وارد ناحیه ای شود که باید محافظت شود. این نفوذ آب می تواند در عملکرد قطعات الکترونیکی سوار بر برد درب برقی تداخل ایجاد کند و یا باعث اتصال کوتاه در مدار شود. 

میزان آسیب به درب برقی شما بسته به مقدار آب وارد شده به جعبه کنترل می تواند بسیار متفاوت باشد. مواقعی وجود دارد که آب در جعبه کنترل به خودی خود تبخیر می شود و پس از آن عملیات عادی جک برقی از سر گرفته می شود. پیشنهاد می کنیم، اگر جک پارکینگی درب اتوماتیک شما در هنگام طوفان کار نمی کند، جعبه کنترل را حتماً پس از پایان باران باز کنید و قبل از تماس با تکنسین منتظر بمانید تا رطوبت از آن خارج شود. عدم کارکرد عادی جک ریلی یا جک بازویی درب برقی شما پس از تبخیر رطوبت نشان می دهد که جعبه کنترل ممکن است آسیب دائمی دیده باشد. در این مرحله قطعاً زمان آن فرا رسیده است که با یک متخصص تماس بگیرید تا آسیب را ارزیابی کند و به شما کمک کند تا دروازه خود را سریعاً تعمیر کنید.

زمانی که برد درب برقی شما  آبخورده باشد، ممکن است نتوانید با استفاده از ریموت کنترل درب را باز یا بسته کنید. اطلاع از عملکرد دستی درب برقی، پاسخ گوی نیاز های فوری شما به عبور و مرور در این مواقع خواهد بود.

درب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *