مقالات

بالا بردن کرکره برقی بدون ریموت

بالا بردن کرکره برقی بدون ریموت

بالا بردن کرکره برقی بدون ریموت

در این مقاله تمام راهکار هایی را که ممکن است در زمان خرابی ریموت کنترل کرکرکره برقی برای باز کردن کرکره برقی یا درب اتوماتیک کرکره برقی انجام دهید را بررسی کرده ایم.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا تمام راهکار های باز کردن کرکره برقی بدون ریموت کنترل را با هم بررسی کنیم.

گاهی پیش می آید در مواقع قطعی برق و یا گم شدن ریموت کنترل احتیاج به باز یا بسته کردن درب پارکینگ خود داریم، در چنین شرایطی چگونه درب پارکینگ را بدون ریموت باز کنیم؟ ایا باز و بسته کردن درب اتوماتیک در زمان قطع برق امکان پذیر خواهد بود؟

دراین مقاله قصد داریم تا به نحوه باز کردن درب اتوماتیک بدون ریموت بپردازیم تا در شرایط نیاز از آن استفاده کنید.

باز كردن كركره برقی بدون برق

اگر برق ساختمان یا منطقه به هرجهت قطع شده باشد یا ریموت کنترل در دسترس نباشد و شما قصد باز و بسته  کردن درب اتوماتیک بدون برق را داشته باشید ابتدا باید جریان برق را ازکنتور قطع کنید و یا با استفاده از سیم اصلی برق ورودی را از دستگاه جدا نمایید.

سپس سراغ کلید مخصوص درب یا به اصطلاح آچار آلن که همراه خود درب اتوماتیک در زمان نصب ارائه می‌شود بروید و با برداشتن درپوش پلاستیکی قسمت مورد نظر و چرخاندن کلید خلاص کن درب پارکینگ می‌توانید به تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی  به صورت دستی بپردازید.

 اما زمانی که مدت زیادی از قطع برق منطقه گذشته و شما به داخل خانه ، محل کار یا پارکینگ ندارید برای بازکردن کرکره برقی بدون ریموت کنترل سه روش وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن ها اقدام به بازکردن درب نمایید.

راه دیگیری که می توانید بدون برق و حتی بدون ریموت اقدام به باز کردن کرکره برقی بدون برق نمایید. استفاده از خلاص کن کرکره برقی است. خلاص کن ابزاری است که شما می توانید با آن اقدام به آزادسازی گیربکس کرکره برقی نمایید. در نتیجه می توانید به راحتی. دقیقا مانند کرکره های سنتی اقدام به بستن کرکره برقی نمایید.

شما می توانید تصویر خلاص کن کرکره برقی را مشاهده نمایید.

در خصوص استفاده از خلاص کن و باز و بستن کرکره برقی بدون برق باید این نکته را در نظر داشته باشید که گاها برای استفاده از برخی ازمدل های خلاص کن وابسته به نوع درب اتوماتیک و نحوه استفاده از فاکتور امنیتی کرکره برقی ممکن است شما نیاز به کلید یدک خلاص نیز داشته باشید که در هنگام نصب به شما ارائه می شود.

باز کردن کرکره برقی با برق اضطراری یا UPS

 یکی از ابزارهایی که در بیشتر درب های کرکره ای وجود دارد سیستم ups  یا برق اضطراری (منبع تغذیه بدون وقفه ) است.این تکنولوژی به شما این امکان را می‌دهد تا در زمان نبود برق و ریموت بتوانید درب کرکره ای را حرکت دهید.

مکانیسم UPS به این صورت است که به وسیله ی انرژی که در خود ذخیره می‌کند، می‌تواند قطعی برق را تشخیص داده و به طور اتوماتیک عمل کند.

دفعات استفاده از انرژی ذخیره شده در این قطعه به نوع آن بستگی دارد و وظیفه دیگرآن تامین نیروی محرکه موتور می‌باشد.

در بسیاری از اماکن عمومی و مجتمع‌های تجاری،تفریحی و برج های چند طبقه‌ی مسکونی  از کرکره‌های برقی‌ای برای درب ها استفاده می‌شود که به تجهیزات UPS مجهز هستند و به طور تقریبی بین ۳ تا ۲۴ ساعت توان ذخیره انرژی دارند.

 این تکنولوژی حتی زمانی که برق ساختمان در حین باز و یا بسته کردن درب کرکره ای قطع شده و درب نیمه بسته قرار گرفته باشد نیز به صورت اتوماتیک شرایط اضطراری را تشخیص داده و می‌توان به وسیله‌ آن درب را به طور کامل باز و یا بسته نمود.

باز کردن کرکره برقی با کلید دستی کرکره برقی

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم سه روش برای بالابردن کرکره برقی وجود دارد که دومین روش آن اقدام به باز و بسته کردن با کلید دستی کرکره برقی یا به اصطلاح خلاص کردن درب کرکره برقی به صورت دستی می‌باشد.

برای خلاص کردن درب اتوماتیک به‌صورت دستی باید به سراغ گیربکس رفته و از کلید مخصوص یا همان اچارآلن که در ابتدا به آن اشاره نمودیم استفاده نمایید.

همه ی در های کرکره ای دارای آچارآلن هستند که به هنگام نصب کرکره برقی توسط نصاب بر روی موتور نصب می‌شوند و باید در هنگام خلاص کردن دستی این کلید را در محوریت گیربکس قرار داده و با چرخاندن آن درب را باز یا بسته نمایید.

نحوه عمل کرد خلاص کن موتور توبولار کرکره برقی به این صورت است که یک رشته زنجیر به انتهای موتور اتصال پیدا کرده است که در واقع همان خلاص کن آن است.

در اکثر مواقع اگر چرخاندن این زنجیر به صورت ساعتگرد باشد کرکره در جهت بالا شروع به حرکت می‌کند و اگر چرخیدن در جهت پادساعتگرد باشد حرکت کرکره به جهت پایین خواهد بود.

البته در بعضی مدل ها این جهت ها وارونه خواهد بود.

این روش برای تمامی کرکره ها قابل استفاده می‌باشد و مطمئن ترین روش بازکردن کرکره بدون ریموت است.

برای مثال در کرکره برقی توبولار که به شکل لوله می باشند و درون رول کرکره قرار می‌گیرند فضای کمتری را نسبت به موتورهای دیگراشغال می‌کنند.

این موتور کرکره نسبت به سایر موتورها از قیمت پایین تری دارند اما دارای برق اضطراری نمی‌باشند و روش باز و بسته شدن آن فقط به صورت خلاص کن دستی می‌باشد.

خلاص کن موتور توبولار کرکره برقی نیز بر محوریت گیربکس قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *