مطالب دورژانس

انواع درب های پارکینگی

درب پارکینگ نقشی حیاتی را در نمای ساختمان و البته امنیت آن بازی می‌کند. درب پارکینگ فلزی، درب پارکینگ زیر سقفی، درب پارکینگ کرکره‌ای و … همه از انواع درب پارکینگ هستند. وجود مدل‌های مختلف درب پارکینگ ممکن است کار انتخاب مدل مناسب را دشوار کند .

درب پارکینگ

انواع درب پارکینگ از نظر جنس

بیشتر درب‌های پارکینگ که اکثر ما می‌شناسیم، فلزی هستند. با این وجود، انواع درب پارکینگ برقی می‌توانند جنس‌های دیگری نیز داشته باشند. در ادامه آنها را بررسی کرده‌ایم :

درب پارکینگ آهنی

درب پارکینگ فلزی یا درب پارکینگ آهنی محبوب‌ترین گزینه برای نصب در پارکینگ در ایران است. درب فلزی پارکینگ انواع مختلفی دارد :

  1.     در پارکینگ آهنی
  2.     در پارکینگ فولادی
  3.     در پارکینگ آلومینیومی

قیمت درب پارکینگ آهنی از دو مدل دیگر اقتصادی‌تر است. اما گذشته از قیمت انواع درب پارکینگ فلزی، مزیت اصلی این نمونه درب پارکینگ کیفیت، دوام و استحکام بی‌نظیر آن است. انواع درب پارکینگ آهنی معمولا به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند، و در دسته درب‌های اتوماتیک پارکینگ قرار دارند .

مدل‌ها مختلف درب پارکینگ فلزی باید با ضد زنگ و رنگ نقاشی شوند، تا در برابر شرایط جوی نیز مقاوم باشند. اگر هم به دنبال یک درب پارکینگ مدرن فلزی هستید، می‌توانید مدل‌های در پارکینگ فرفوژه را بررسی کنید. در پارکینگ فرفوژه چه تمام فرفورژه و چه به صورت ترکیب فرفورژه و فلز، علاوه بر زیبایی، مقاومت بسیار خوبی نیز دارد .

درب پارکینگ چوبی

در پارکینگ چوبی

کمتر مدلی را می‌توان پیدا کرد که زیبایی چشمگیر انواع درب پارکینگ چوبی را داشته باشد. با این وجود، در پارکینگ چوبی به دلیل حساسیت نسبت به دماهای مختلف و رطوبت، به نگهداری و کنترل نیاز دارد تا آسیب نبیند. اگر برای درب پارکینگ ساختمان خود نمونه‌های چوبی را انتخاب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم حداقل هر چند سال یکبار آن را رنگ‌آمیزی و یا تعویض کنید .

انواع درب پارکینگ فایبرگلاس

در پارکینگ فایبرگلاس در واقع از تلفیق یک قاب و درب آلومینیومی با فایبرگلاس ساخته می‌شود. فایبرگلاس نیز مانند آلومینیوم وزن کمی دارد. برخی دیگر از ویژگی‌های انواع درب پارکینگ فایبرگلاس شفافیت و مقاومت نسبتا بالای آن است. اگر به دنبال یک نمونه درب پارکینگ کاملا مستحکم و ایمن هستد، ممکن است این درب پارکینگ مدرن انتخاب چندان مناسبی نباشد .

انواع درب پارکینگ از نظر مدل

انواع درب‌های اتوماتیک پارکینگ و غیراتوماتیک ساختار متفاوتی دارند، و نحوه باز و بسته شدن‌شان با یکدیگر فرق دارد. در ادامه انواع درب پارکینگ برقی (که می‌توانند دستی هم باشند) را معرفی کرده‌ایم :

درب پارکینگ تاشو

درب پارکینگ تاشو یک نمونه درب پارکینگ شناخته‌شده و معروف است. این درب پارکینگ ساده با طرح و ابعاد انواع ساختمان‌ها هماهنگ است. انواع درب پارکینگ تاشو در دو مدل تک درب و دو درب ساخته می‌شوند. در مدل تک درب، در پارکینگ به سمت بالا و در مدل دو درب، در پارکینگ از سمت چپ و راست باز می‌شود .

انواع درب پارکینگ تاشو طی چند ثانیه باز و بسته می‌شوند، و امنیت ساختمان را به خوبی تامین می‌کنند. این نمونه درب پارکینگ معمولا با آلومینیوم ساخته شده، و طراحی زیبای آن علاقمندان زیادی دارد .

درب پارکینگ تاشو

درب پارکینگ زیر سقفی

درب پارکینگ زیر سقفی که به آن درب گاراژی هم می‌گویند، موازی با سقف و به صورت کشویی باز و بسته می‌شود. انواع درب پارکینگ زیر سقفی فضای ورودی را به‌طور کامل برای تردد ماشین‌ها باز می‌کند. توجه داشته باشید که نصب درب پارکینگ زیر سقفی تنها برای پارکینگ‌های سقف‌دار توصیه می‌شود .

درب پارکینگ کرکره‌ای

درب پارکینگ کرکره‌ای با حرکت به سمت بالا و به صورت رولی جمع می‌شود. ممکن است این نمونه درب پارکینگ را در ورودی مغازه‌های زیادی دیده باشید. در پارکینگ کرکره‌ای در مقایسه با نمونه‌های دیگر فضای بسیار کمی از پارکینگ را اشغال می‌کند، و استفاده از آن نیز بسیار ساده است .

جنس در پارکینگ کرکره‌ای نیز معمولا از استیل (فولاد) یا آلومینیوم است. مدل آلومینیومی درب پارکینگ کرکره‌ای می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی نیز عمل کند. اگر تاج درب ساختمان شما فضای زیادی ندارد، در نصب در پارکینگ کرکره‌ای تردید نکنید .

انواع درب پارکینگ ریلی یا کشویی

اگر پارکینگ شما زیاد بزرگ نیست و یا به گونه‌ای طراحی شده که در پارکینگ روی سراشیبی قرار دارد، انواع درب پارکینگ ریلی یا همان انواع درب پارکینگ کشویی بهترین انتخاب برای شما هستند. مدل‌های درب پارکینگ ریلی جدید به فضای بزرگی برای باز و بسته شدن نیاز ندارند. این درب پارکینگ مدرن به سادگی از چپ به راست و یا برعکس باز و بسته می‌شوند .

در پارکینگ ریلی به صورت کشویی روی یک ریل می‌لغزد، و در دسته انواع درب پارکینگ ریموت‌دار قرار می‌گیرد. یکی از مزایای مهم انواع درب پارکینگ کشویی، کم‌صدا بودن آنهاست. درب پارکینگ ساختمان ریلی وزن زیادی نداشته، و در نتیجه به موتوری بسیار قدرتمند و گرانقیمت نیازی ندارد. امنیت، قیمت و تنوع ظاهری انواع درب پارکینگ ریلی این مدل را به گزینه‌ای محبوب برای نصب درب پارکینگ ساختمان تبدیل کرده است.

نکته‌های تامین امنیت هر نمونه درب پارکینگ

در کنار استفاده از یک متریال مستحکم، انواع درب پارکینگ ریموت‌دار یا درب‌های اتوماتیک پارکینگ امنیت پارکینگ را بسیار افزایش می‌دهند. درب‌های اتوماتیک پارکینگ با استفاده از ریموت باز و بسته می‌شوند. پس از خروج شما، بعد از مدتی درب بسته خواهد شد. البته در صورت نصب انواع درب پارکینگ برقی نیز باید پیش از ترک پارکینگ از بسته بودن آن مطمئن شوید.

طراحی انواع درب پارکینگ جدید خیلی بزرگ نیست تا کنترل آن دشوار نباشد. اگر عرض پارکینگ‌تان زیاد است، توصیه می‌کنیم از تعداد بیشتری در جدا از هم استفاده کنید. درب‌های بزرگ به زمان بیشتری برای بسته شدن نیاز دارند، و همین مورد می‌تواند احتمال خطر را بالا ببرد.

حتما برای نصب انواع درب پارکینگ فلزی، در پارکینگ ریلی، در پارکینگ کرکره‌ای و … از متخصصان خبره و باتجربه کمک بگیرید، تا تمام بخش‌ها به درستب و با رعایت استانداردها نصب و راه‌اندازی شوند.

بالای درب پارکینگ مدرن یا درب پارکینگ ساده خود را به کمک یک چراغ روشن کنید. روشن کردن محدوده درب پارکینگ آهنی و جنس‌های دیگر، امنیت را بسیار افزایش می‌دهد.

استفاده از دزدگیر برای درب‌های اتوماتیک پارکینگ را نیز فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *