ایمن فک

بهترین قفل برقی درب حیاط و انواع آن

قفل برقی یکی از تجهیزاتی هستند که امکان اضافه شدن به درب اتوماتیک پارکینگی را دارند و امنیت را در درب های اتوماتیک پارکینگی بالا می برند. اپراتورهای درب اتوماتیک پارکینگی به تنهایی قابلیت جلوگیری از ورود افراد ناشناس را داشته اما اگر کسی بخواهد بدون ریموت وارد ساختمان شود می تواند. بدین منظور با اضافه کردن قفل برقی امنیت را در ساختمان می توان بالا برد.بعلاوه در زمان برخورد خودرو با درب حتی اگر عمدی باشد و یا فشار به درب به جهت شکستن پایه جکها و ورود به ساختمان قفل به صورت مانع عمل کرده و درب رو بسته نگاه میدارد. در کلانشهرها که امنیت ساختمانها پایین تر است تمامی دستگاه ها با قفل برقی نصب میشوند. در ادامه انواع قفل برقی و بهترین قفل برقی توضیح داده شده است.

قفل برقی در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شود ، قفل های برقی مخصوص درب پارکینگ را می توان به سه دسته عمده تقسیم کرد :

قفل برقی کلونی

قفل های برقی کلونی مانند قفل VIRO می باشد که ساخت کشور ایتالیا بوده و بدنه از جنس گالوانایزه و قطعات زبانه برنجی می باشد. این نمونه قفل برقی که به کلونی برقی معروف بود در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت اما بعدا به دلیل  مشکلاتی از چرخه توزیع در ایران به دلیل تقاضای کمتر حذف گردید و نصابهای درب اتوماتیک کمتر تمایل به نصب این نمونه نشان داد.

از مزیت های این قفل می توان به این نکته اشاره کرد که پس از نصب این نمونه، درب به هیچ عنوان باز نمی شود و در صورت فشار و یا تصادف از جای خود حرکت نمی کند این در حالی است که  نیاز به نصب و نگهداری فوق العاده دقیق آنها اشاره دارد که با توجه به دربهای لولایی ساخت داخل که بعضا قدیمی بوده و بعد از مدتی تغییرات در لولا های درب ایجاد می شد قفل به درستی کار نمی کرد و در مواردی بعضا درب باز نمی شد و نیاز به مراجعه سرویس کار می بود و مورد دیگر این نمونه قفل برقی نیازمند زیر سازی و نصب بسیار دقیق بود که در صورت بهم خوردن درب تا حتی یک یا دو میلیمتر  ، قفل گیر کرده و کار نمی کرد.

قفل کلونی ویرو ایتالیا از نوع قفل کلونی اتوماتیک می باشد، شرکت ویرو در اصل تولید کننده انواع مغزی قفل می باشد که شرکت های تولید کننده درب اتوماتیک در ایتالیا از مشتری های ثابت این کمپانی می باشند، بنابراین این کمپانی از شرکت های مرجع در دنیا در زمینه تولید انواع مغزی و قفل می باشد.

قفل برقی کلونی Viro
قفل برقی کلونی Viro
قفل برقی زبانه دار ISEO
قفل برقی زبانه دار ISEO

قفل برقی زبانه دار

قفل های برقی زبانه دار در میانه درب نصب  شده و به وسیله یک ضامن در غلاف جا گرفته و درب را بسته نگه می دارند. از نمونه ای شناخته شده این نمونه قفل ها که در ایران نیز مورد استفاده هستند میتوان به برندهای سیزا (CISA)، یال (YALE) و ایزو (ISEO) که تماما ساخت کشور ایتالیا هستند را اشاره کرد.

از معایب این نمونه در مقایسه با قفل کله گاوی می توان به زبانه قابل مشاهده آن اشاره کرد که با توجه به تولید قفل های پیشرفته تر می توان این را به عنوان یک نقطه ضعف برای این نمونه قفل ها محسوب کرد. اما نقطه قوت آن قابلیت نصب بر روی انواع درب می باشد، این نمونه قفل ها بر روی انواع درب های اتوماتیک و درب های نفر رو قابل نصب بوده و از کیفیت مطلوبی نسبت به بقیه برندها برخوردار هستند.

قفل برقی سیزا (کله گاوی)

نمونه دیگری از قفل ها می توان به قفل های با روکش محافظ دار اشاره کرد که در چند سال اخیر مورد استقبال نصابهای درب اتوماتیک و کاربران قرار گرفته است که نمونه آن را می توان مشاهده کرد.

از این نمونه قفل جهت قفل کردن درب اتوماتیک استفاده می کنند که توسط یک کابل به مدار فرمان دستگاه وصل می شود و بی نیاز از هرگونه برنامه یا تنظیم بصورت اتوماتیک با ریموت کنترل کار می کند بدین شکل که با فرمان دادن با ریموت اول قفل برقی آزاد شده سپس لنگه های اتوماتیک درب شروع به حرکت می کنند.

جنس این نمونه قفل از نوع گالوانیزه با روکش گالوانیزه رنگ شده می باشد که در شرایط سخت جوی مقاومت بالایی دارند. قفل دارای پلیت هایی جهت پیچ کردن به درب می باشد که در کشور ما این پلیت ها را جوش می دهند، سپس قفل با استفاده از پیچ های آلن به روی این پلیت نصب شده و در نهایت کاور مشکی رنگ بر روی کل این متعلقات نصب می گردد. این کاور به شکل محافظ کل متعلقات قفل را پوشانده و از دید و دسترس خارج می کند.

قفل برقی سیزا CISA
قفل برقی سیزا CISA


قفل های سیزا در دو نوع ضامن دار برای دربهای نفر رو لولایی و بدون ضامن برای دربهای اتوماتیک استفاده می گردد که بهتر است این نکته را درنظر داشت برای نصب بر روی درب پارکینگ بهتر است از مدل بدون ضامن این قفل استفاده شود.

قفل برقی معمولا در دربهای لولایی استفاده شده و در اپراتورهای کشویی کاربردی ندارد. این نمونه قفل ها به دلیل محفوظ بودن زبانه قفل قابلیت سرقت و یا باز کردن آن عملا وجود ندارد علاوه بر اینکه با طراحی منحصر بفرد زبانه در داخل قفل چفت شده و در صورت تکانه یا ضربه دو لنگه درب به هم قفل می شوند. تمامی مدلهای معرفی شده قفل ها قابلیت وصل به دربهای اتوماتیک فک را دارند و علاوه بر این قابلیت اتصال به آیفون تصویری را نیز دارا هستند.