مطالب دورژانس

لوپ دتکتور دورژانس در درب اتوماتیک و راهبند

لوپ دتکتور دورژانس

کاربرد لوپ دتکتور در درب اتوماتیک و راهبند چیست؟

به عبارت ساده طبق قانون الکترومغناطیس در اطراف هر سیم حامل جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود که اندازه آن متناسب با شدت جریان الکتریکی می باشد.

حال اگر یک جسم فلزی در این میدان مغناطیسی قرار گیرد، خطوط میدان مغناطیسی تغییر یافته و در نتیجه جریان عبوری از سیم تغییر می کند.

حال اگر سیم را به صوت حلقه قرار دهیم اثر میدان مغناطیسی تشدید شده و در نتیجه حضور جسم فلزی درون میدان مغناطیسی تغییر جریان بزرگتری ایجاد می کند.

وظیفه سنسور لوپ دتکتور تشخیص تغییر ایجاد شده در جریان لوپ، ناشی از قرار گرفتن جسم فلزی در اطراف آن می باشد.

لوپ دتکتور به تنهایی قابل استفاده نیست و برای بهره مندی از آن باید یک رشته سیم که به صورت حلقه قرار داده شده است را به سنسور متصل نمود.

به این حلقه سیم لوپ گفته می شود. مکانیزم عملکرد این سنسور بر پایه اصول الکترومغناطیس می باشد.

لوپ دتکتور در برخی از اماکن همانند خروجی شهرک ها، به دلیل عدم نیاز به کنترل وسایل نقلیه خروجی یا به عنوان یک وسیله ایمنی جهت جلوگیری از برخورد بوم در حال پایین آمدن با وسیله نقلیه، می توان از لوپ دتکتور (Loop detector) استفاده نمود.

برای مثال مکانهایی که برای ورود از آنتن برد بلند استفاده میکنند میتوانند برای خروج از این وسیله استفاده کنند تا در هزینه ها صرفه جویی شود، از این دستگاه برای تمام درب های اتوماتیک و بیشتر برای کنترل راهبند استفاده میشود.

کاربرد سنسور لوپ دتکتور در راهبند ها و انواع درب های اتوماتیک :

در گذشته تا به امروز از این سیستم در چراغ های راهنمایی هوشمند استفاده شده است به این صورت که اگر این لوپ ها در زیر زمین و در نزدیکی سطح زمین کار شوند، با عبور خودرو از سطح زمین، سنسور ها تغییر جریان را تشخیص داده و به چراغ راهنمایی با استفاده از تایمر ها و رله های مختلف فرمان میدهند تا ترافیک یک خیابان از این طریق تنظیم شود.

اما استفاده از این سنسور به استفاده در چراغ های راهنمایی و رانندگی محدود نشده و امروزه از آن در کنترل تردد پارکینگ ها و ساختمان ها استفاده میشود، به این صورت که با استفاده از یک لوپ قبل از راهبند، فرمان باز شدن راهبند از طریق سنسور لوپ دتکتور زمانی که خودرو بر روی آن برود داده میشود و اگر از این حلقه در زیر راهبند استفاده شود میتوان به عنوان یک مورد ایمنی استفاده کرد تا زمانی که خودرو در زیر راهبند میباشد فرمان بسته شدن راهبند ارسال نشود.

نحوه ی عملکرد این سیستم در تمامی درب های پارکینگ اعم از ریلی بازویی زیرسقفی و … یکسان میباشد و میبایست تنها در زمان نصب نکات لازم را رعایت نمود.

استفاده از Loop detector بسیار ساده و کاربردی است در واقع لوپ دتکتور یک نوع رله میباشد که با تحریک شدن عمل کرده و فرمانی به راهبند و یا هر نوع درب اتوماتیک دیگری میدهد و قسمت تحریک کننده لوپ یک سیم پیچ میباشد که باید آن را به روش درست در سطح زمین کار گذاشت که این سیم پیچ فلز خودروی بالا سر خود را حس کرده و به لوپ دتکتور و در نهایت به راهبند فرمان بازشو یا در صورت استفاده ایمنی فرمان عدم بسته شدن میدهد.

لوپ دتکتور دورژانس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *