مطالب دورژانس

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای دورژانس و تعمیر آن

درب شیشه ای اتوماتیک دورژانس

درب شیشه ای اتوماتیک دورژانس

همان طور که می‌دانید امروزه درب اتوماتیک شیشه ای به دلیل کاربرد راحت و آسان در اکثر مکان‌های پر رفت‌وآمد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع درب‌ها نیز مانند هر وسیله دیگری پس از مدتی استفاده دچار مشکل و خرابی می‌شوند و نیاز به تعمیر دارند، اما آنچه قبل از تعمیر درب توماتیک شیشه ای بسیار حائز اهمیت است، پرداختن به مسئله عیب یابی درب اتوماتیک شیشه‌ ای خواهد بود.

با توجه به مطلب فوق در این مقاله تصمیم گرفتیم تا شما را با مشکلات رایج و متداولی که ممکن است برای درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای اتفاق بیفتد و باعث خرابی آنها شود آشنا نماییم.

همچنین در ادامه قصد داریم راه حل‌هایی را نیز در این زمینه برای شما بیان نموده و در انتها نکات لازم و ضروری در خصوص حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه ‌ای را مطرح کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

برای درخواست خدمات و مشاوره در مورد محصولات آتی دُر با ما در ارتباط باشید.

 

69 33 00 91

تیم تعمیرات دورژانس

قبل از پرداختن به مسئله عیب یابی درب اتوماتیک شیشه‌ ای موارد زیر را بررسی کنید:

 • در مرحله اول بررسی کنید آیا سوئیچ قدرت درب اتوماتیک روشن بوده و بر روی دکمه اتوماتیک تنظیم شده است یا خیر.
 • مطمئن شوید که باتری درب اتوماتیک به درستی کار می‌کند یا خیر.
 • اگر علت مشکل باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای بود، دکمه خاموش درب را 15 ثانیه نگه دارید و سپس دوباره آن را روشن کنید.
 • چک کنید در مسیر درب برقی چیزی قرار نداشته باشد.
 • از روشن بودن سنسورهای درب اتوماتیک اطمینان حاصل کنید.
 • بررسی کنید که ریموت کنترل‌های درب اتوماتیک به درستی کار می‌کنند یا خیر.

برای آشنایی با انواع گیرنده و ریموت درب های اتوماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

در صورتی که تمامی موارد فوق را بررسی نموده و مشکل درب اتوماتیک شیشه‌ای شما حل نشد، می‌توانید با تکنسین‌های متخصص جهت عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای خود تماس بگیرید.

اما تنها این موارد باعث ایجاد خرابی درب‌ اتوماتیک شیشه‌ای نمی‌شوند. در ادامه سعی داریم تا به بررسی مشکلات متداول درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای بپردازیم. پس همچنان با ما همراه باشید.

 

مشکلات رایج انواع درب اتوماتیک شیشه ‌ای

درب-شیشه_-ای-به-صورت-خود-به_-خود-باز-و-بسته-می_شود

درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ممکن است دچار مشکلات زیر شوند:

علت خرابی متداول درب اتوماتیک شیشه ‌ای چیست ؟

درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای به دلایل و علل مختلفی ممکن است دچار خرابی و مشکل شوند که علت این خرابی می‌تواند ایجاد یا بروز یکی از عوامل زیر باشد:

 • تراز نبودن درب اتوماتیک شیشه ‌ای :

  اگر در هنگام نصب درب، فاصله آن با زمین به طور صحیح و درست در نظر گرفته نشود یا اینکه این فاصله کم باشد، در این حالت درب اتوماتیک دچار اصطکاک با زمین شده و به موتور دستگاه فشار آورده و در نهایت خراب می‌شود.

 • شل شدن تسمه‌های درب اتوماتیک :

  یکی دیگر از مشکلات درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شل شدن تسمه‌های آنها است. در صورت مواجه شدن با این مشکل شما می‌توانید به راحتی با قرار دادن آنها در جای خود و سفت نمودن آنها این مشکل را حل کنید.

  در ضمن می‌توان گفت که تسمه‌های درب اتوماتیک خیلی کم نیاز به تعویض دارند.

درب اتوماتیک شیشه ای دورژانس
 • وجود مشکل در کارکرد موتور:

از جمله مشکلات رایج و متداولی که ممکن است برای درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ایجاد شود، عدم کارکرد صحیح موتور آن خواهد بود.

در این حالت می‌توانید با ریست کردن مجدد و راه‌اندازی دوباره دستگاه، تنظیمات آن را از ابتدا اجرا کنید.

در صورتی که مشکل حل نشد، این احتمال وجود دارد که انکودر درب دچار مشکل و خرابی شده باشد که ناچار هستید قطعه را از درب اتوماتیک جدا کرده و به منظور تعویض یا تعمیر آن قطعه را به شرکت ارسال نمایید.

 • تنظیمات نادرست درب:

درب‌های اتوماتیک در هنگام راه‌اندازی و نصب نیاز به تنظیمات اولیه دارند. در صورتی که این تنظیمات به درستی انجام نشود، بعد از گذشت مدت زمانی این درب‌ها دچار مشکل و خرابی می‌شوند.

اما نگران نباشید، شما می‌توانید در صورت بروز چنین مشکلی با ریست کردن، تنظیمات درب را مجدد از ابتدا انجام دهید.

اپراتور درب اتوماتیک شیشه‌ای چگونه خلاص می‌شود؟

برای اینکه اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای را خلاص یا رها کنیم می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده کنیم:

 • قطع برق ورودی :

در این روش می‌توانید برق دستگاه را قطع کنید تا موتور دستگاه در حالت خلاص قرار گیرد. در این حالت لت‌های متحرک درب اتوماتیک را با دست حرکت داده و درب اتوماتیک شیشه‌ای را باز کنید.

 • استفاده از کلید کنترل عملکرد اپراتور :

روش دیگر برای خلاص نمودن اپراتور درب اتوماتیک شیشه ‌ای استفاده از کلید کنترل عملکرد اپراتور است که در این حالت می‌توانید با استفاده از این کلید اپراتور درب اتوماتیک را در حالت دستی قرار دهید.

در این صورت موتور دستگاه از مدار خارج می‌شود و می‌توانید با دست لت‌های متحرک درب اتوماتیک را حرکت داده و درب را باز کنید.

چرا درب اتوماتیک شیشه ‌ای به صورت خود به‌ خودی باز و بسته می‌شود؟

درب شیشه ای اتوماتیک دورژانس
 • علت باز و بسته شدن خود به خودی درب ‌های اتوماتیک شیشه‌ ای ممکن است به دلیل ایجاد شدن یکی از موارد زیر باشد:

  • تابش مستقیم نور خورشید به بخش رادار موجود در اپراتور درب اتوماتیک

  در بعضی از اپراتورهای درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ممکن است بخشی به نام رادار اپراتور وجود داشته باشد. این بخش از اپراتور دستگاه از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می‌کند.

  در صورتی که این بخش از اپراتور درب اتوماتیک شیشه‌ای در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، ممکن است درب اتوماتیک شیشه‌ای با مشکل باز و بسته شدن به صورت خود به خودی مواجه شود.

  • نزدیک بودن منبع نوری فلوئور سنت یا همان لامپ مهتابی به رادار نیز ممکن است باعث بروز این مشکل در درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شود.
  • از دیگر موارد ایجاد این مشکل می‌توان به خرابی سنسور رادار دستگاه نیز اشاره نمود.
  • وجود اتصال در مسیر سیم‌کشی رادار به مدار فرمان درب اتوماتیک شیشه‌ای نیز می‌تواند باعث باز و بسته شدن خود به خودی درب اتوماتیک شود.

  بنابراین در صورت مشاهده و بروز این مشکلات و همچنین تعمیرات لازم بر روی درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌توانید بلافاصله با تکنسین‌های متخصص در این حوزه تماس بگیرید. 

چرا درب اتوماتیک شیشه ‌ای کشویی من بسته نمی‌شود؟

چرا درب اتوماتیک شیشه ‌ای کشویی من بسته نمی‌شود؟
 • در خصوص درب اتوماتیک شیشه ای یکی از مشکلاتی که برای افراد پیش می‌آید، این است که چرا درب اتوماتیک شیشه‌ای کشویی بسته نمی‌شود؟

  در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت:

  علت اینکه درب اتوماتیک شیشه‌ای کشویی شما دائماً باز بوده و بسته نمی‌شود، ممکن است به خاطر پیش آمدن یکی از مشکلات زیر باشد:

  • بررسی کنید آیا اجسام خارجی بر روی فتوسل درب اتوماتیک قرار گرفته است؟

  در صورتی درب اتوماتیک بسته نمی‌شود ابتدا فتوسل درب را بررسی کنید.

  فتوسل بخشی از درب اتوماتیک است که در دو قسمت عمودی قاب درب‌های کشویی نصب می‌شود.

  بعضی مواقع ممکن است اجسامی مانند آدامس‌های جویدنی و حتی برچسب‌هایی بر روی فتوسل درب اتوماتیک چسبیده باشد و مانع از بسته شدن درب اتوماتیک شود.

  در صورت بروز چنین مشکلی شما می‌توانید با برداشتن اجسام خارجی که به فتوسل درب چسبیده شده است، به بسته شدن درب اتوماتیک شیشه‌ای کشویی خود کمک کنید.

  • بررسی کنید آیا کلید در خارج از کادر درب اتوماتیک به درستی تنظیم شده است؟

  در خارج از کادر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای یک کلید قرار دارد که باید به درستی تنظیم شده باشد. اگر این کلید به طور صحیح تنظیم نشود، مانع از بسته شدن درب اتوماتیک شده و موقعیت درب اتوماتیک را در حالت باز نگه می‌دارد.

  • بررسی کنید آیا چراغ‌های بالای درب اتوماتیک روی سنسور به درستی کار می‌کنند؟

  در اکثر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای برای عبور افراد از ورودی درب، سنسورهای ایمنی بر روی آنها تعبیه شده است. سنسورهای ایمنی نوری هستند و با اشعه مادون قرمز کار می‌کنند.

  اشعه مادون قرمز از سنسور تا زمین و اطراف درب برای شناسایی اشیاء جهت باز نمودن درب فرستاده می‌شود و در صورتی که مکان را ثابت شناسایی کند و شیء وجود نداشته باشد، درب بسته می‌شود.

  بر این اساس اگر شیء ثابتی از قبیل گیاهان، دکوراسیون‌ها، سبد خرید و … در ورودی درب قرار داده شوند یا حتی جسمی نزدیک درب ورودی حرکت کند، مانع از بسته شدن درب کشویی خواهد شد.

  اکثر سنسورهای ایمنی درب اتوماتیک تا 60 ثانیه را محاسبه می‌کنند و در صورتی که جسم خارجی بیش از 60 ثانیه بدون حرکت بماند آن را به عنوان پس زمینه شناسایی می‌کنند.

  بنابراین اگر شیء به صورت ناگهانی حذف شود، سنسور ایمنی به بیش از 60 ثانیه زمان نیاز دارد تا شیء را نادیده گرفته و درب را ببندد.

  همچنین در مواقعی که ورودی درب اتوماتیک شلوغ بوده و تردد افراد بسیار زیاد است، چند ساعت طول می‌کشد تا درب اتوماتیک بسته شود.

  بنابراین شما می‌توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل راه حل‌های زیر را انجام دهید:

  • ترافیک درب ورودی را برای مدت زمانی بیش از 60 ثانیه متوقف کنید.

  درب اتوماتیک را به تنظیمات کارخانه برگشت داده و برق را قطع کنید. (این روش ریست کردن نام دارد.)

اگر درب اتوماتیک شیشه ای باز نشود چه باید کرد؟

درب شیشه ای اتوماتیک دورژانس
 • گاهی اوقات ممکن است بعد از مدتی درب‌های اتوماتیک شیشه ای مانند روزهای اول نصب به خوبی کار نکند و به درستی باز نشود، علت بروز این مشکل می‌تواند یکی از عوامل زیر باشد:

  • ممکن است نقص الکتریکی یا مکانیکی در واحد درایو درب اتوماتیک ایجاد شده باشد.
  • احتمال دارد خطا یا اشکالی در نرم‌افزار فعال شده توسط سنسور حرکت درب اتوماتیک به وجود آمده باشد.
  • شاید جسمی مانع از حرکت ریل‌هایی شده باشد که حرکت لت‌ها یا برگ‌های جانبی درب اتوماتیک را هدایت می‌کند.

  علاوه بر این موارد، اگر از درب‌ها در هنگام کار صداهای ناخواسته از قبیل صدای بلند و پر فشار ایجاد شد، علت آن می‌تواند فرسوده شدن مکانیسم درب اتوماتیک باشد.

  بنابراین باید با جداسازی و نصب مجدد محصول یا نصب بخش جدید، کار تعمیرات درب اتوماتیک را انجام دهید که این کار توسط تکنسین‌های متخصص صورت می‌گیرد.

شرایط نگهداری از درب اتوماتیک شیشه‌ای چگونه است؟

خرابی-درب-شیشه-ای-برقی
 • همان طور که می‌دانید درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای نسبت به درب‌های دستی و سنتی از هزینه خرید، نصب و راه‌اندازی بالاتری برخوردار هستند.

  این هزینه‌ها بر اساس محل نصب درب اتوماتیک شیشه‌ای، نوع کاربرد و کارکرد درب و همچنین میزان رفت و آمد افراد در محل می‌تواند متغیر باشد.

  بنابراین افراد اغلب به دنبال راهکارها و روش‌هایی هستند تا بتوانند از طریق آنها هزینه‌های مربوط به درب اتوماتیک شیشه‌ای خود را کاهش دهند.

  در این زمینه یکی از راه حل‌ها این است که هنگام خرید درب اتوماتیک شیشه‌ای از محصولات و کالاهای اصل و اورجینال با کیفیت بالا استفاده نمایید.

  همچنین شما می‌توانید با استفاده از شیوه‌ها و تکنیک‌هایی در جهت حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، باعث کاهش هزینه‌های سالانه خود در این خصوص شوید.

  با توجه به این مطلب، ما در ادامه شیوه‌ها و راهکارهایی را برای حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای به شما پیشنهاد و توصیه می‌کنیم.

  این راهکارها عبارت‌اند از:

  • غلتک‌های درب را روغن‌کاری و در صورت نیاز تعویض نمایید.

  یکی از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کارهایی که شما می‌توانید در زمینه حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای انجام دهید، روغن‌کاری، تعویض غلتک‌ها در صورت نیاز و تمیز نمودن چشمی‌های درب اتوماتیک شیشه‌ای است.

  روغن‌کاری چرخ دنده‌ها و قسمت‌هایی که بر روی هم غلط می‌خورند، روغن‌کاری دوره‌ای فنرها، غلتک‌ها و لولاها از جمله کارهایی است که شما می‌توانید به راحتی انجام دهید.

  شما می‌توانید برای روغن‌کاری این قسمت‌ها از اسپری سیلیکون، روغن خانگی سبک یا گریس لیتیوم سفید استفاده کنید.

  • چشمی ‌های درب اتوماتیک را تمیز کنید.

  شما می‌توانید برای تمیز کردن گردوخاک از روی چشمی‌های درب اتوماتیک شیشه‌ای از هر ماده شیمیایی یا شوینده‌ به همراه یک دستمال نانو مرطوب و یک دستمال نانو خشک برای این کار استفاده کنید.

  در خصوص تعویض فنرها، سخت‌افزارهای الکتریکی و دیگر قطعات درب که نیاز به داشتن تجربه و دانش بالا در زمینه تعمیر و نگهداری آنها دارد، شما می‌توانید با تکنسین‌های متخصص شرکت‌های ارائه دهنده این کالاها تماس بگیرید.

  • باز و بسته شدن درب را بررسی و تنظیمات لازم را در این زمینه انجام دهید.

  در زمینه حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای همچنین پیشنهاد و توصیه می‌شود، عملکرد باز و بسته شدن درب را به صورت روزانه بررسی و چک نمایید.

  • بررسی کنید که درب اتوماتیک شیشه‌ای هنگام باز و بسته شدن، صدایی از آن بلند نشود.
  • چک کنید لت‌های درب اتوماتیک در محور خود به صورت مستقیم و صاف باز و بسته شوند و در صورتی که مشاهده نمودید که آنها از محور خود خارج شدند حتماً به شما یک اخطار یا آلارم جدی اعلام کنند.
  • عملکرد دستگاه را بررسی کنید تا صداهایی نظیر خش‌خش کردن یا جیرجیرکردن از آن ایجاد نشود.
شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع درب های اتوماتیک ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.
شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس بیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید.

69 33 00 91

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *