مطالب دورژانس

ساختار جک درب پارکینگ دورژانس

استاتور یا سیم پیج جک درب پارکینگ

استاتور یا سیم پیچ قطعه ای است که در موتور جک به عنوان قطعه ثابت حساب میشود. استاتور به شکل استوانه ای میباشد که قطعات تشکلیل دهنده آن از لایه های فلزی ساخته شده و به هم متصل گردیده اند.

برای ساخت استاتور شیار هایی روی بدنه آن قرار داده شده که در این شیار ها سیم پیچ یا به عبارتی کلاف ها قرار میگیرند.

وظیفه اصلی استاتور در جک پارکینگ ایجاد یک میدان مغناطیسی میباشد. به طور کلی میتوان گفت که استاتور از 3 قطعه اساسی به نام های قاب ، هسته و سیم پیچ ساخته شده است.

سیم پیچ در داخل هسته استاتور قرار گرفته است که این قطعه انرژی لازم برای تبدیل انرژی میدان مغناطیسی را تولید میکند.

جنس استاتور از آلومینیوم و آهن میباشد که قطعات تشکیل دهنده آن مانند سیلندر تو خالی بوده که به یکدیگر متصل شده اند.

در هر سیم پیچ یک هسته قرار گرفته که آهنربای مغناطیسی را ایجاد کرده است و استاتور را برای استفاده از منبع Ac آماده میکند.

تعداد قطب هایی که یک موتور Ac میتواند داشته باشد به تعداد پیچه هایی که یک استاتور میتواند داشته باشد بستگی دارد.

با اتصال استاتور به منبع AC میدان مغناطیسی به صورت چرخنده تولید میشود.

ساختار جک درب پارکینگ

رتور جک پارکینگ

رتور جک پارکینگ قسمتی از جک میباشد که به صورت متحرک در موتور الکتریکی وجود دارد. نام دیگر رتور، چرخانه میباشد که این قطعه از یک هسته که خود از چند تکه ساخته شده است تشکیل شده است.

از دیگر قطعات تشکیل دهنده رتور، استوانه ای میباشد که بر روی آن شکاف هایی موازی قرار گرفته است که این شکاف ها وظیفه جذب رسانا ها را بر عهده دارد.

این شکاف ها در واقع از آلومینیوم و فلزات ساخته شده است که قسمت انتهایی آن ها به صورت اتصال کوتاه در آمده اند.

در قسمت انتهایی رتور قطعه ای به شکل مارپیچ قرار گرفته شده است که این قطعه میتواند انرژی تولید شده در رتور را به چرخدنده برنجی منتقل کند.

بهتر است که جنس رتور مقاوم تر از جنس چرخدنده برنجی باشد زیرا در حین کار کردن احتمال آسیب به رتور کمتر باشد.

در این صورت اگر جک درب پارکینگ خراب شود هزینه تعمیر فقط برای تعویض چرخ دنده میباشد و هزینه زیادی برای تعویض رتور پرداخت نخواهید کرد.

ساختار جک پارکینگ

دنده برنجی جک پارکینگ

چرخ دنده برنجی از جمله قطعاتی در ساختار جک درب پارکینگ هستند که میتوانند نیروی تولید شده بین دو قطعه را منتقل کنند.

بدنه چرخ دنده جک پارکینگ به صورت دندانه دندانه میباشد که این دندانه ها در حین کار کردن با دندانه هی چرخ دنده مجاور درگیر شده و نیروی بین چرخ دنده ها به یکدیگر منتقل میشود.

همان طور که گفته شد قطعه رتور در داخل استاتور قرار گرفته و این قطعه میتواند چرخ دنده را به حرکت درآورد.

چرخدنده جک پارکینگ به شفت گیربکس متصل است. گیربکس حرکات چرخشی که چرخ دنده ایجاد میکند به قطعه ای به نام میله ماردون منتقل میکند و آن را به چرخش در میاورد.

در واقع میله ماردون قطعه که به نام مهره ماردون را جلو و عقب میکند و مانند پیچی آن را حرکت میدهد.

در جک قطعه ای به نام شفت استیل وجود دارد که این قطعه به مهره ماردون وصل است و زمانی که مهره ماردون حرکت میکند باعث باز و بسته شدن درب میشود.

ساختار جک درب پارکینگ

میله ماردون جک درب پارکینگ

میله ماردون جک درب پارکینگ قطعه ای به شکل مارپیچ میباشد که وظیفه اصلی این قطعه تبدیل نیروی چرخشی موتور به حرکات رفت و برگشتی میباشد.

این قطعه به شفت گیربکس وصل میشود و کار به حرکت درآوردن پیستون جک درب پارکینگ را انجام میدهد.

میله ماردون

ساختار موتور جک پارکینگ الکترومکانیک

جک الکترومکانیک درب پارکینگ جک هایی هستند که وظیفه اصلی آن ها تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی میباشد.

روند کلی عملکرد جک الکترومکانیک بر اساس حرکت رتور و چرخدنده میباشد. همان طور که گفته شد قطعه رتور در داخل استاتور قرار گرفته شده است و با ایجاد میدان مغناطیسی چرخ دنده را به حرکت در میاورد.

جنس چرخدنده از برنج و یا پلاستیک میباشد که حرکت چرخشی ایجاد شده را به قطعه ای به نام میله ماردون منتقل کرده و آن را به چرخش در میاورد.

با به حرکت در آمدن میله ماردون، مهره ماردون به عقب و جلو حرکت میکند و باز و بسته شدن درب اتوماتیک را ممکن میسازد.

ساختار موتور جک هیدرولیکی

یکی از ویزگی هایی که مایعات دارند و سبب میشود از آن ها در صنعت استفاده کرد تراکم ناپذیری میباشد. به همین دلیل از مایعات برای انتقال انرژی استفاده میشود.

جک هیدرولیک پارکینگ به این صورت میباشد که دارای محفظه ای میباشد که روغن هیدرولیک در آن قرار گرفته و به شکل استوانه ای میباشد.

از جک های هیدرولیکی برای مکان هایی که تردد و رفت و آمد در ان ها زیاد است استفاده میشود. از دیگر کاربرد های این جک میتوان به مقاومت آن برای باز و بسته کردن درب های سنگین اشاره کرد.

استفاده از جک های هیدرولیک برای شهر هایی که آب و هوا در آن ها سرد است بسیار توصیه میشود. اگر جک های هیدرولیکی با استفاده از قفل برقی کرکره برقی همراه شود امنیت درب بسیار بالا میرود و تا حد بسیار زیادی از نفوذ افراد بدون ریموت جلوگیری میشود.

ساختار موتور جک بازویی

ساختار موتور جک درب بازویی به این صورت میباشد که در حین باز و بسته شدن صدای کمی ایجاد میکند و امنیت پارکینگ را چند برابر میکند.

برای ساخت جک بازویی از مواد اولیه ای استفاده شده است که سبب شده به راحتی و بدون گیر کردن درب باز و بسته شود و طول عمر طولانی داشته باشد.

دقت داشته باشید برای خرید بهترین مارک جک درب پارکینگ، جکی را انتخاب کنید که موتور آن با میزان تردد و وزن درب تناسب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *