مطالب دورژانس

انواع فتوسل دورژانس و نصب آن

فتوسل دورژانس
انواع چشمی درب اتوماتیک و کاربرد آنها

 

 

چشمی درب‌های اتوماتیک و کرکره برقی‌ها دارای انواع مختلف با ویژگی‌های ساختاری و عملکرد متفاوت است. انواع چشمی درب اتوماتیک شامل موارد زیر هستند:

فتوسل معمولی دورژانس

فتوسل معمولی شامل یک چشمی فرستنده و یک چشمی گیرنده است.

چشمی فرستنده (TX) نور مادون‌قرمز را به سمت چشمی گیرنده (RX) می‌فرستد و با ایجاد این اتصال که با چشم غیر مسلط قابل‌مشاهده نیست، درب به بسته شدن خود ادامه می‌دهد.

این دوچشمی باید کاملاً در مقابل یکدیگر قرارگرفته باشند تا ارتباط میان آن‌ها دچار اختلال نشود. از این نوع فتوسل معمولاً در راه‌بندها و درب پارکینگ‌ها استفاده می‌شود و طول برد آن‌ها 15 متر است.

فتوسل برد بلند دورژانس

فتوسل‌های معمولی و برد بلند ساختار و عملکرد یکسانی دارند. تنها تفاوت آن‌ها در میزان برد فرستنده است که در فتوسل برد بلند تا 35 متر افزایش پیدا می‌کند.

به‌این‌ترتیب، می‌توان از آن برای درب‌های اتوماتیک بزرگ‌تر و عریض‌تر استفاده کرد.

فتوسل وایرلس دورژانس

فتوسل‌های وایرلس برخلاف فتوسل‌های معمولی و برد بلند، نیازی به سیم‌کشی ندارند و انرژی خود را از باتری تعبیه‌شده در چشمی می‌گیرند.

به‌این‌ترتیب، برای مکان‌هایی که امکان سیم‌کشی وجود ندارد از این نوع چشمی بهره می‌گیرند.

فتوسل گردان دورژانس

همان‌طور که بیان شد، فتوسل‌های معمولی باید بر روی دیوار یا پایه‌های ثابت نصب شوند. اما اگر این دیوارها دارای زاویه باشند می‌توان از فتوسل‌های گردان به‌منظور قرار دادن دوچشمی فرستنده و گیرنده در مقابل یکدیگر بهره گرفت.

فتوسل‌های گردان و معمولی ازنظر عملکرد شبیه به یکدیگر هستند و تنها تفاوت آن‌ها در ساختار جدیدتر فتوسل گردان است.

فتوسل آینه‌ای دورژانس

در فتوسل آینه‌ای برخلاف فتوسل‌های دیگر، چشمی‌های فرستنده و گیرنده در یک دیوار قرار می‌گیرند.

در دیوار مقابل، یک آینه مخصوص نصب می‌شود که با منعکس کردن نور فرستنده و ارسال آن به گیرنده موجب برقراری ارتباط میان آن‌ها می‌شود.

تنها ایراد این نوع چشمی، برد پایین و سخت بودن نصب و تنظیم آن است. آینه باید با زاویه‌ای تعبیه و تنظیم شود که اشعه مادون‌قرمز فرستنده را به گیرنده بفرستد.

درب اتوماتیک دورژانس ایمن فک
درب اتوماتیک دورژانس

نکاتی در مورد نصب فتوسل درب پارکینگ

نصب چشمی درب نیازمند تخصص و تجربه در سیم‌کشی، مدار سنسور و اندازه‌گیری‌های دقیق در هنگام نصب آن است تا عملکرد دقیق و صحیح آن را میسر سازد. به همین دلیل، سپردن این امر به دست متخصص می‌تواند راحت‌ترین و اطمینانی‌ترین راه ممکن باشد. اما نکاتی در این میان وجود دارند که دانستن آن‌ها می‌تواند برای شما بسیار کمک‌کننده باشد.

گاهی ممکن است متوجه شوید درب در هنگام بسته شدن بی‌دلیل مجدداً باز می‌شود و یا دیگر بسته نمی‌شود. این می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها چشمی درب است. بنابراین، گاهی لازم است عملکرد صحیح فتوسل خود را چک کنید. در صورت بازماندن درب ممکن است نکات زیر را رعایت نکرده باشید:

  • از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود. چشمی‌ها باید کاملاً مقابل یکدیگر و کاملاً هم‌تراز باشند.
  • چشمی درب را گاهی تمیز کنید. ممکن است به دلیل کثیف شدن فتوسل، اشعه مادون‌قرمز ارسال یا توسط گیرنده دریافت نشود.
  • ممکن است چشمی در برابر نور خورشید قرار داشته باشد. نور مستقیم خورشید موجب اختلال در عملکرد چشمی می‌شود. این مشکل در تابستان بیشتر رخ می‌دهد. نصب سایه‌بان برای فتوسل یکی از راهکارهای مناسب برای حل این مسئله است.
  • اگر فتوسل شما از نوع وایرلس باشد، ممکن است چراغ مادون‌قرمز کم‌نور یا کاملاً خاموش شده باشد. در این شرایط نور مادون‌قرمز آن‌قدر برد نخواهد داشت که گیرنده موفق به دریافت آن شود. بنابراین، باتری آن را هرچند وقت یک‌بار عوض کنید.
  • سیم‌کشی دستگاه می‌تواند دچار مشکل شده باشد. مسیر سیم‌کشی را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • ممکن است آب به درون چشمی نفوذ کرده و دستگاه خراب‌شده باشد. این می‌تواند از کیفیت پایین دستگاه یا آب‌بندی نامناسب آن نشاءت بگیرد. در این مواقع نیاز به تعویض یا تعمیر چشمی است.
  • شکستن قاب رویی فتوسل ازجمله دلایل احتمالی اختلال و خرابی است. در چنین شرایطی نیاز به تعویض دستگاه نیست و با هزینه‌ای اندک تعمیر می‌شود.
چشمی دورژانس ایمن فک

شرکت دورژانس ایمن فک ارائه دهنده ی کلیه خدمات فروش و خدمات پس از فروش و همچنین نصب انواع چشمی درب های اتوماتیک می باشد.

شما میتوانید از طریق وبسایت ما و شماره های ثبت شده در آن با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید.

39 722 021

4000 66 27 021

با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *