مطالب دورژانس

انواع راهبند بولارد و کاربردهای آن

بولارد دورژانس

محصولات و راه حل هایی نوآورانه که باعث افزایش راحتی ، ایمنی و بهره وری انرژی  و در نتیجه رضایت همه مشتریان میشود رسالت اصلی شرکت ماداکتو قرار گرفته است. و این امر مهم باعث شده است که شرکت ماداکتو با انجام خدمات و ارائه محصولاتی  که بتواند امنیت و سلامت بشریت را حفظ نماید از شرکت و کارخانه خود رهبری مدرن ساخته و با انجام یک کار تیمی و مدیریت حرفه ای ارزش بسیار والایی در میان مشتریان پیدا کند.

از انجا که امنیت یک مقوله اساسی و مهم برای بسیاری از ارگانها و سازمانها میباشد ، در نتیجه یکی از محصولاتی که باعث ایجاد حفاظت در سازمانها و ارگانها و مراکز نظامی و سازمانهای تجاری میشود راهیند های بولارد یا راهیند های ستونی میباشد. 

راهبند های ستونی که اصطلاحا به انها (بولارد) نیز گفته میشود ، بطور کلی بنام عنوان یک مسدود کننده راه میباشد که به منظور جلوگیری از تردد های غیر ضروری و جلوگیری از حمله های انتحاری و تروریستی ، در ساختمان ها و مکان هایی که دارای اهمیت ویژه ای میباشند مورد استفاده قرار میگیرد. از نام های دیگر بولارد میتوان به راهبند ستونی ، مسدود کننده جاده ای ، استاپر یا کنترل کننده ترافیک ، بولارد های ترافیکی ، استوانه های امنیتی نیز گفته میشود.

اصطلاح bollard اولین بار در فرهنگ لغت انگلیسی اکسفورد در سال 1844 ظاهر شد ، و نام ستون هایی بوده است که برای خط اتصال کشتی های دریایی استفاده می شده است و با گذشت زمان از این اصطلاح برای هدایت ترافیک عابر پیاده و وسایل نقلیه استفاده شده است.

حمله وسایل نقلیه در اماکن عمومی باعث شده است تا علاقه بیشتری به این گونه راهبند های ستونی برای مقاومت در برابر ضربه بوجود آید.معماران از بولارد ها برای مدیریت تردد عابران پیاده ، و برای مدیریت تردد وسایل نقلیه و پارکینگ دوچرخه استفاده می کنند.

از جمله اماکنی که میتوانند از این مدل راهبند های ستونی استفاده کنند شامل :

سفارت خانه ها ، وزارت خانه ها ،فرودگاه ها ،ایستگاه های عوارضی ، بانک ها ، خیابان های عابر پیاده، ساختمان های تجاری ، مراکز خرید ، استادیوم ها ، ساختمان های تاریخی و کاخ ها و موزه ها، گالری های هنری ، هتل ها ، سازمان های نظامی و انتظامی ،پادگان های نظامی و زندان ها ، اداره جات دولتی و سازمان هایی که احتمال حمله تروریستی بسیار حتمی میباشد استفاده از این مدل راهبند ها بسیار ضرورت دارد.

ضرورت استفاده از راهبند های ستونی :

در فرودگاه ها امر محافظت و امنیت بسیار مهم میباشد .در سال 2007 یک وسیله نقلیه به همراه مواد منفجره با سرعت وارد ترمینال عزیمت در فرودگاه گلاسگو شد ، با این هدف که تلافات گسترده ای ایجاد کند. خوشبختانه این وسیله نقلیه به سادگی دچار آتش سوزی شد اما این رویداد باعث شد تا فرودگاه ها در انگلیس و سایر کشورها مجددا ارزیابی روند دسترسی به وسیله نقلیه و اجرای اقدامات امنیتی را ، به سطح بالاتری ارتقا دهند.

برخی از مناطق در فرودگاه ها که نیاز میباشد حتما از نظر امنیت مورد توجه قرار گیرند و جزو مناطق پر خطر هستند از جمله : ساختمان های ترمینال ، برج کنترل مراقبت ، مناطق عملیات هوایی (باند فرودگاه ) ، مناطق ارائه خدمات و اماکن عمومی میباشند که نصب گیتهای تردد و راهبند های امنیتی در انها اهمیت به سزایی دارد.

اخیرا تحقیقاتی توسط موسسه IIHS در امریکا منتشر شده است ، که وظیفه ان بیمه و حفاظت بزرگراه های آمریکا میباشد ، این مطالعات نشان میدهد که استفاده از راهبند های ستونی و بولارد ها در بزرگراه ها و تقاطع ها ، و نصب محدود کننده های لاستیکی و جلوگیری و ممانعت ورود اتوموبیل ها در مسیر هایی از بزرگراه ها ، باعث کاهش تصادفات جاده ای می شود و نصب این گونه تجهیزات باعث میشود که رانندگان وسایل نقلیه ، ترغیب شده تا هنگام تردد در مسیرهایی که از این مسدود کننده ها یا محدود کننده های جاده ای نصب گردیده است ، سرعت خود را کاهش داده و با دقت بیشتری تردد نمایند.

ون هو، مهندس ارشد حمل‌ونقل IIHS معتقد است نصب راهیند ها و زیرساخت هایی این چنینی در ورودی پیاده رو ها و خط های عابر پیاده، باعث کاهش تعداد برخوردها خواهد گردید و میزان تصادفات جاده ای را به میزان زیادی کاهش میدهد.

بولارد-بتنی_compressed

به صورت کلی دو نوع مختلف از این مدل راهبند های ستونی وجود دارد :

1-راهبند های ستونی الکترومکانیک

2- راهبند های ستونی هیدرولیک

راهبند های ستونی الکترومکانیکی به کمک موتوری که داخل ان قرار گرفته است و با استفاده از گیربکس و شفت حرکتهای خطی بالا و پایین در ستون راهبند را بوجود می آورد. اما در مدل های راهبند های هیدرولیکی از فشار روغن برای حرکت ستون راهبند استفاده می گردد و به همین دلیل هزینه تعمیرات در این مدل راهبند های ستونی هیدرولیکی کمتر خواهد شد. روغن پمپ با فشار زیادی که به سیلندر راهبند وارد می کند باعث حرکت بالا و پایین استوانه و ستون راهبند خواهد شد. چون سرعت عملکرد و کیفیت راهبند های ستونی هیدرولیکی کمتر میباشد لذا هزینه تعمیر و نگهداری انها کمتر می شود و باعث میشود که طول عمر بالاتری نسبت به نمونه های مکانیکی داشته باشند و امروزه این مدل راهبند های ستونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

طراحی این مدل راهیند ها به صورتی است که از حرکت الکتروهیدرولیکی استفاده می کنند و در انواع مختلف مکانیکی و طول و ابعاد و اندازه های متفاوت ساخته میشوند. در حقیقت قطر ستون ها ، ارتفاع آنها ، ابعاد و اندازه و جنس بدنه ، سرعت حرکت ستونها و بالا و پایین آمدن انها میتوانند در قیمت این مدل راهبند های ستونی تاثیر گذار باشند.

برای برآورده کردن بالاترین سطح محافظت از تروریسم در بسیاری از سازمانها این مدل از راهبند هاس ستونی یا راهبند های انتحاری، در دسترس هستند. مسدود کننده های جاده ای ماداکتو یا همان راهبند های ستونی ماداکتو ، به منظور محدود کردن عمق محوطه زیرزمین و برای جلوگیری از بروز مشکلات اصلی ، خدمات عمومی (کانال های کابل ، سیستم های زهکشی و موارد مشابه) در “طرح کوتاه یا بلند” ساخته شده اند.

انواع مختلفی از بولارد ها وجود دارد :

امیونهایی با وزن های سنگین و با سرعت حداقل 80 کیلومتر در ساعت را دار میباشند.که اصطلاحا به این نوع بولارد ها ، بولاردهای پرقدرت یا راهبیند های ستونی ضد تروریستی گفته میشود. زمانیکه ستون اتوماتیک در حالت قائم یا بلند قرار دارد قابل مشاهده میباشد و یک سد محکم را نمایش میدهد و در حالیکه در موقعیت پایین و در زیر زمین قرار میگیرد کاملا با سطح جاده یکسان میشود و اجازه عبور و مرور وسائل نقلیه را میدهد.

در سازمانهایی که امکان حمله تروریستی وجود داشته باشد به دلیل اینکه در این مدل گیتها از استیل ضد زنگ و بسیار با دوام و قوی استفاده می گردد ، با توجه به عملکرد فوق العاده انها ، اصولا از این مدل راهبند های ستونی استفاده می گردد.در حقیقت این مدل مسدود کننده های جاده ای امکان حرکت خودرو ی انتحاری را به دلیل خسارتی که به جلوی خودرو و چرخ ها و لاستیک خودرو وارد می کنند امکان پذیر نمی کنند.

این مدل راهبند های ستونی در اداره جات پلیس ، سفارت خانه ها ، فرودگاه ها ، سازمانها و ساختمانهای نظامی پیشنهاد  می گردد.

3-بولارد ثابت :

استفاده از این راهبند های ستونی یک راه حل بسیار مقرون به صرفه ، جهت مسدود نمودن مسیرهایی است، که همیشه باید مسدود و بسته باشند .برای بستن مسیرهایی که باید به صورت دائمی بسته باشند از این مدل راهبند های ستونی ثابت استفاده می گردد. در اماکن نظامی و دولتی و تجاری و یا خیابان هایی که برای تردد وسایل نقلیه به طور دائم بسته هستند پیشنهاد می گردند. نوع فولادی که اصولا در این مدل راهبند ها استفاده می گردد استیل ضد زنگ زنگ بوده و کاملا در مقابل رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند. قسمت بالای این راهبند ها اصولا با نوارهای زرد و مشکی جهت دیده شدن در شب تزیین می شوند. قطر های ستون ها، ابعاد و اندازه و ارتفاع راهبند ها، که این مدل بولارد ها تولید می گردند با توجه نیاز مشتری متغیر میباشد.

راهبند های ستونی ثابت در شکل ها و اندازه های مختلفی عرضه میشوند و رنگ بیرونی ان میتواند متناسب با نیازهای درخواست شده از سمت مشتری باشد.

4-بولارد های متحرک یا قابل جا به جا شدن

این نوع بولارد ها برای محافظت از مشاغل و دارایی ها در برابر سرقت های احتمالی یا هر گونه صدمه دیگری طراحی شده اند. به جهت جلوگیری از دسترسی مجرمان ، میتوان در روبروی درهای فروشگاه یا در قسمت دربهای غلتکی سازمانها از این نوع بولارد ها ی متحرک نصب کرد . این مدل راهیند ها ی ستونی ، دارای یک قوطی قابل جا به جا شدن میباشند که این قوطی به سطح کف راهبند و در داخل زمین سوار میشود. از این مدل راهبند ها برای ورودی انبارهای کارخانه ها ، خرده فروشی ها ، فروشگاه ها ، ورودی پارکینگ ها ، بندرگاه ها و … میتوان استفاده نمود. که در ان هدف متوقف کردن وسایل نقلیه و عدم ورود به مناطق غیر مجاز یا جدا کردن وسائل نقلیه از عابران پیاده به ویژه در اطراف محل کار میباشد.

زیرساخت این مدل راهبند ها به گونه ای است که قسمت زیرساخت ستون ، در زیر زمین حفر می شوند و نیاز به کنده کاری جهت اماده نمودن زیرساخت دارد.در قسمت بالای این مدل راهبند های ستونی یک دستگیره به شکل tee-lock قرار دارد که براحتی با استفاده از ان میتوان ستون راهبند را باز و جا به جا نمود.

استفاده از این مدل گیتها در صورتی پیشنهاد می گردد که امکان نصب گیت های کف خواب یا دفنی به دلیل عمق یک متری که جهت زیر ساخت مورد نیاز است وجود ندارد و این مدل مسدود کننده ها به دلیل اینکه عمق کمتری برای زیرساخت احتیاج دارند پیشنهاد می گردد. چرا که نیاز به حفاری سنگینتری نسبت به سایر مدل های مشابه ندارند. استفاده از این مدل راهبند های ستونی در قسمت ورودی پارکینگ، باعث میشود که از بین تنش بین صاحبان پارکینگ جلوگیری بعمل آید.

5-بولارد های تلسکوپی یا تاشو

بولارد های تاشو ، روی یک لولا نصب میشوند و اجازه میدهند که تا یک بولارد به زمین خم شود. و در حالت ایستاده نیز این بولاردها با یک قفل ، قفل میشوند. بولارد های تاشو ، معمولا در مواردی کاربرد دارند که فقط برای تحویل یک ابزار یا وسیله نقلیه اضطراری نیاز به پایین امدن هستند و در صورت پایین امدن روی زمین اگر به خوبی مشخص نباشند میتوانند به یک مانع عابر پیاده تبدیل شوند.

این مدل راهبند های ستونی تاشو یا بولارد های تاشو را میتوان به صورت کاملا دستی به سمت پایین اورد.و برای فضاهای عمومی با کاربرد مختلط مفید هستند زیرا میتوانند برای رویدادهای مختلف جمع اوری و پایین بیایند یا تردد وسایل نقلیه را کاهش دهند.بعضی اوقات در مکانهایی مانند پارکها که در فصل هایی مانند زمستان اجازه ورود دوچرخه و اتوموبیل و .. را ندارند نیز میتواند استفاده شوند.

 

مزایای استفاده از راهبند های ستونی :

1-جلوگیری از حملات تروریستی در مبادی ورودی های حساس و مهم

2- محافظت از دارایی ها و سازه های ساختمان در برابر آسیب دیدگی وسائل نقلیه

3-جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه با عابر پیاده در پیاده رو های عمومی

4-زیبایی ورودی های سازمانها

5- اجازه ورود یا عدم ورود به پارکینگ از طریق سیستم کنترل دسترسی

6-برقراری امنیت بیشتر در ورودی مبادی سازمانها

7-کاهش تلفات انسانی در صورت نصب در پیاده روها

8-دارای طول عمر و دوام بالا

اجزای تشکیل دهند راهبند بولارد :

1-استوانه یا ستون راهبند

2-سیستم هیدرولیک راهبند

3-مدار فرمان یا جعبه هیدرولیک راهبند

4-جعبه تجهیزات راهبند

5-قطعات مکانیکی بولارد (در پایین قسمت ستون و در زیر زمین قرار میگیرند)

شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع راهبندهای ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.
شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس یبیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید

69 33 00 91 

خدمات درب اتوماتیک دورژانس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *